Denník N

Vedci varujú pred kultúrnym kolapsom šimpanzov, kultúru majú aj slony či vtáky

Šimpanz sa hrá s mláďaťom. Foto – TASR/AP
Šimpanz sa hrá s mláďaťom. Foto – TASR/AP

Každá populácia, každá komunita, dokonca aj každá generácia šimpanzov je jedinečná, pretože má vlastnú kultúru, vraví odborníčka na primáty. Ľudia ju ničia.

Ľudia nie sú jediný živočíšny druh s kultúrou, ak ju definujeme ako správanie, ktoré sa prenáša medzi jedincami a z generácie na generáciu sociálnym učením a pozorovaním.

Dobre zdokumentované sú prípady makakov japonských, ktoré sa naučili pred konzumáciou umývať si bataty, orangutanov, ktorých populácie sa líšia iným používaním nástrojov či vráskavcov dlhoplutvých a iných veľrýb, u ktorých rozličné populácie z odlišných častí oceánov spievajú odlišné „piesne“ (alebo majú odlišné „dialekty“).

Pozornosť vedcov aj laikov si vyslúžil aj delfín Billie, ktorý sa od delfínov v zajatí naučil trik „chodiť na chvoste dozadu“ (z angl. tail-walk) a potom ho rozšíril medzi iné delfíny v divočine.

„Na Galapágoch žijú galapážany (známe ako Darwinove pinky – pozn. red.), ktoré v miestnom ekosystéme plnia úlohu ďatľov, ale namiesto zúrivého ďobania vyberajú hmyz z kmeňa tak, že si z kaktusu odlomia tŕň a larvu ním vyberú ako pinzetou. Táto schopnosť nie je vrodená a medzi vtákmi sa prenáša kultúrne,“ povedal pre Denník N ekológ Martin Hromada z Katedry ekológie na Prešovskej univerzite v Prešove.

Kultúrny kolaps šimpanzov

Uvedený zoznam je iba čiastkový a spája ho to, že repertoár správaní, ktoré sa takýmto spôsobom u vtákov či cicavcov kultúrne prenášajú, je iba veľmi limitovaný, a týka sa jedného typu správania, maximálne niekoľkých.

To už neplatí pre šimpanzy. Podľa štúdie z Nature z roku 1999, na ktorej robila aj svetoznáma odborníčka na primáty Jane Goodallová, vedci pozorovali až 39 odlišných typov správania, ktoré boli vlastné iba určitej komunite šimpanzov, no nie inej. Podľa Goodallovej a jej kolegov išlo o dôkaz, že šimpanzy majú kultúru.

„Mláďatá šimpanzov zblízka sledujú svojich súrodencov, matky a iné dospelé jedince, keď napríklad používajú a vyrábajú nástroje. V rozličných častiach Afriky používajú šimpanzy rôzne nástroje na odlišné účely. Takže áno, dá sa povedať, že šimpanzy majú primitívnu kultúru,“ povedala Goodallová pre Denník N v rozhovore spred troch rokov. 

Jane Goodallová s mláďatom šimpanza Flintom v Gombe v Tanzánii. Foto – Inštitút Jane Goodallovej/Hugo van Lawick

Ekológ Hromada dodal, že čo sa týka šimpanzov, zatiaľ máme dôkazy iba o tom, že kultúra sa medzi nimi šíri výhradne pozorovaním, nie zámerným učením iných jedincov. „Šimpanzy nemajú učiteľov. Matka šimpanza svoje mláďa explicitne neučí, ako si má vyrobiť nástroj. Ona ho spraví pre seba, no mláďa ju pozoruje a napodobňuje jej správanie,“ objasnil slovenský odborník. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Teraz najčítanejšie