Denník N

Žijú inde, ale na víkendy chodievajú domov a rozhodli sa spojiť celé mesto

Peter Gärtner a Kristína Rigerová s nápisom Otvárame a tímom Hviezdnych nocí. Foto N - Vladimír Šimíček
Peter Gärtner a Kristína Rigerová s nápisom Otvárame a tímom Hviezdnych nocí. Foto N – Vladimír Šimíček

Nezávislých kultúrnych centier je po Slovensku niekoľko desiatok. Niektoré existujú už roky, iné práve vznikajú. Čo miesto, to iný príbeh, ale veľmi podobné motivácie aj podobné nadšenie ľudí. Najnovší prírastok na tejto mape otvorili a je to ďalšia ukážka modelu, že veci sa dajú robiť inak a že keď sa chce, v prvej fáze dokonca nepotrebujete ani vlastný priestor.

V uličke

„Máte posledných päť minút na vstrebávanie čohokoľvek iného okrem kultúry,“ upozorňuje výrazným hlasom tridsiatnik v pruhovanom svetri a klobúkom. Po nápojoch a cigaretách sa diváci usadia v sále a koncert Kataríny Málikovej sa začína.

Sme V uličke. Tak sa volá nová reštaurácia, kaviareň a bistro v jednom nachádzajúca sa v centre Bytče, ale svojím interiérom a ponukou by mohla pokojne byť aj v Bratislave. Funguje tri mesiace a jej majitelia sa rozhodli, že skúsia prilákať návštevníkov nielen gastrom.

Krst nového kultúrneho centra Hviezdne noci. Uprostred Peter Gärtner, úplne vľavo Kristína Rigerová, druhá sprava Katka Máliková a Samo s Janou Štefancovou zo skupiny Bulp. Foto N – Vladimír Šimíček

V mestečku spadajúceho do Žilinského kraja žije niečo vyše 11-tisíc obyvateľov, ale ďalší sa sem pravidelne vracajú. Medzi nimi aj Peter Gärtner. Vyštudoval televíznu a filmovú scénaristiku na VŠMU a zostal žiť v hlavnom meste, no pravidelne sa vracia domov. Pred desiatimi rokmi tu založil filmový klub, v roku 2015 aj festival Hviezdne noci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie