Denník N

Hokejový šampionát vystrelil ceny na Airbnb v Košiciach a Bratislave aj na desaťnásobok

Prenájmy cez Airbnb sa za posledné roky stali populárne už aj u nás. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prenájmy cez Airbnb sa za posledné roky stali populárne už aj u nás. Foto N – Tomáš Benedikovič

Majstrovstvá sveta spôsobili malú Airbnb mániu, mnohí ľudia dávajú svoje byty do prenájmu špeciálne len v čase šampionátu.

Redaktor Českého rozhlasu Ľubomír Smatana sa začal v polovici februára obzerať po ubytovaní v Košiciach, kam sa s ďalšími dvoma kolegami chystajú reportovať o hokejových majstrovstvách sveta.

Šampionát sa koná 10. až 26. mája v Bratislave a Košiciach. Trojmesačný predstih pre rezerváciu hotela je na prvý pohľad dostatočný – ale naozaj len na prvý pohľad. Smatana rýchlo pochopil, že má problém.

„Obtelefonoval som všetky hotely v meste, no, samozrejme, všade bolo úplne plno. Maximálne nám ponúkali izbu pre jedného,“ spomína redaktor Českého rozhlasu. „Voľné boli len akési čudné hotely, ktoré skôr pripomínali ubytovne alebo študentský internát. Ale aj tam vychádzala noc pre troch ľudí na takmer 200 eur.“

Novinár už začínal zvažovať hotel v takmer 40 kilometrov vzdialenom Prešove, no aj tam boli ceny vysoké. Krátko si prezeral aj chatky za Košicami, aj tie už ich majitelia ponúkajú na prenájom, no ceny sa mu opäť zdali neprimerané.

„Nakoniec som zohnal prenájom bytu cez kamarátov na Facebooku,“ dodáva Smatana. „Pochopil som, že v Košiciach sa mnohí ľudia cez majstrovstvá odsťahujú zo svojho bytu, štrnásť dní bývajú niekde inde a svoje byty prenajímajú. Za prenájom inkasujú aj 200 eur za noc. Takto si za dva týždne môžu zarobiť dva slušné slovenské platy.“

Košice. Foto N – Vladimír Šimíček

Airbnb mánia na východe

Snahu zarobiť si počas majstrovstiev na prenájme bytu pre fanúšikov, ktorí prídu za hokejom do Košíc a Bratislavy, vidieť ešte zreteľnejšie na Airbnb, teda na službe, ktorá sprostredkúva krátkodobé prenájmy medzi turistami a súkromnými majiteľmi bytov.

Airbnb vzniklo v roku 2008 v Kalifornii, založili ju dvaja spolubývajúci, Brian Chesky a Joe Gebbia, ktorí mali problém utiahnuť nájom za podkrovný byt v San Franciscu. Svoju obývačku začali ponúkať ľuďom, ktorí prišli na pár dní do mesta za obchodom či na výlet. Dnes je na webe Airbnb v ponuke viac ako šesť miliónov bytov a izieb.

Podľa webu Airbnb sa na Slovensku ponúka na prenájom viac ako 2-tisíc bytov, domov či samostatných, ale aj zdieľaných izieb.

Najviac je ich v Bratislave a v Tatrách, no v čase majstrovstiev sveta v hokeji zažívajú boom aj Košice. Veľa inzerátov, ktoré dnes nájdete v ponuke, je časovo limitovaných len na obdobie šampionátu – skrátka, ľudia si zriadili konto na Airbnb len na túto príležitosť.

Zaujímavý pohľad je na ľudí, ktorí svoje byty cez Airbnb v Košiciach prenajímajú dlhodobejšie. Služba funguje tak, že po registrácii Airbnb prenajímateľovi odporučí primeranú cenu za prenájom na základe toho, ako byt vyzerá, aký je veľký a v akej je lokalite. Užívateľ sa môže odporúčania držať, alebo si nastaviť vlastnú cenu.

Byty v Košiciach bežne nie sú drahé. Moderný dizajnový loftový byt v centre s dobrým vybavením, kde sa vyspia dvaja či traja ľudia, si môžete prenajať aj za 35 eur za noc. Spolu so servisným poplatkom a poplatkom za upratovanie by ste za desaťdňový pobyt vo dvojici v takomto byte zaplatili 422 eur. To by platilo, ak by ste išli v júni.

Ak by ste si tento istý byt prenajali v májovom termíne, teda v čase hokejového šampionátu, vyjde vás noc až na 340 eur. A za desaťdňový pobyt aj s poplatkami zaplatíte takmer 4-tisíc eur.

Porovnanie Airbnb v Košiciach, jún verzus máj

Niektorí sa fanúšikov boja

Lucia prenajíma cez Airbnb byt v Košiciach už dlhší čas. Záujem o prenájom v čase majstrovstiev zaznamenala už pred pol rokom. Aj napriek lákavým výnosom sa však rozhodla v čase šampionátu svoj byt z ponuky vyradiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie