Denník N

Píšte si na Facebook statusy, aké chcete, moratórium sa týka len tých platených

Na Slovensku platí až do soboty večera volebné moratórium. Jeho zmysel je sporný, máme ho však od 90. rokov.

Médiá by mali o kandidátoch v podstate mlčať, zverejňovanie prieskumov je zakázané už takmer dva týždne, Slovensko je ale plné bilbordov a plagátov a kampaň sa vedie aj na sociálnych sieťach. Takto vyzerá dodržiavanie moratória pred sobotňajšími voľbami prezidenta.

Čoho sa teda moratórium týka a čoho nie a odkedy platí?

V zákone sa píše, že 48 hodín pred dňom konania a počas konania volieb „je zakázané šíriť akékoľvek informácie v prospech alebo neprospech kandidátov“. Platí teda od polnoci zo stredy na štvrtok až do uzavretia volebných miestností, teda do soboty do 22:00.

Ďalšie moratórium s rovnakým termínom bude pred druhým kolom volieb o dva týždne.

Dôvodom zavedenia moratória už od prvých slobodných volieb v roku 1990 bolo, aby sa voľby na poslednú chvíľu neovplyvňovali prostredníctvom rôznych diskreditačných kampaní, na ktoré by poškodení kandidáti nemali čas ani len reagovať, ale aby sa tiež zabránilo pokusom o ovplyvňovanie voličov kampaňou priamo pred volebnými miestnosťami.

Bilbordy visia ďalej

Zákaz zverejňovania takýchto informácií sa týka médií, ale aj kandidátov či politických strán. Má však svoje obmedzenia, ktoré existenciu moratória spochybňujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie