Denník N

Vedeli ste, že Slovensko má vážny problém s kvalitou ovzdušia?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Okrem vyššej úmrtnosti zlá kvalita ovzdušia spôsobuje aj pokles našej schopnosti sústrediť sa, pracovať či častejšie absencie v práci a škole.

Autor je riaditeľom Inštitútu environmentálnej politiky

Znečistenie ovzdušia sa nemeria tým, či pre smog vidíme modrú oblohu alebo z kopca najbližšie mesto. Meria sa presnou koncentráciou rôznych škodlivín na meter kubický. A keďže zvýšené koncentrácie často nie je vidno, len málokto si uvedomuje závažnosť situácie.

Najväčší problém nám robia drobné prachové častice s priemerom menším ako 2,5 mikrometra, bežne označované ako PM25. Keďže sú veľmi malé (omnoho tenšie ako ľudský vlas s priemerom 50 až 70 mikrometrov), sú schopné prenikať hlboko do pľúc a spôsobovať rôzne problémy.

Zvýšeným koncentráciám drobných prachových častíc PM2,5 je na Slovensku vystavená pätina obyvateľov, čo je omnoho viac ako 13-percentný priemer v Európe. Problém máme aj s prízemným ozónom. Výsledkom je minimálne 3800 predčasných úmrtí, strata produktivity a HDP. Aj preto sme v Inštitúte environmentálnej politiky zaradili kvalitu ovzdušia medzi tri výzvy životného prostredia na Slovensku.

Rakovina, astma, infarkt

Už minimálne 25 rokov existujú dôkazy, že znečistené ovzdušie spôsobuje zvýšenú úmrtnosť a svojou škodlivosťou ho možno prirovnať k fajčeniu. Malé prachové čiastočky prenikajú hlboko do pľúc, ale aj do krvi a ovplyvňujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie