Denník N

Traja kamaráti: Fico zostal na dlažbe, Kočner a Bašternák budú dlažbu drhnúť (udalosti týždňa)

Radičová, Štrasser, Bezák, Koščová Stach, Šeliga a Korda vyberajú udalosť, prešľap a podcenený moment týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Voľby prinesú dôležité sebapoznanie slovenskej spoločnosti a vysvedčenie pre politiku. Rôznorodosť a váhu presvedčení, postojov a názorov, personifikovaných osobnými či politickými príbehmi kandidátov a ich hodnôt nám odhalia a odmerajú hlasy voličov. Tvrdé dáta z volieb nám viac povedia o nastavení a smerovaní Slovenska, o hĺbke rozdielov medzi regiónmi, o sile požiadavky na zmenu a najmä o jej podobe. V kultúre nactiutŕhania lepšie spoznáme silu propagandy, psychológiu našej každodennosti aj to, čo považujeme za pravdu a čomu dôverujeme. Aj preto sú prezidentské voľby významné.

Prešľap týždňa

Vďaka patrí novému vedeniu polície, vyšetrovateľom a prokurátorom za dôležitý krok pri vyšetrovaní úkladnej vraždy novinára a jeho partnerky. Ale tak ako väčšina novinárov nevytvárala obraz o M. K. ako o serióznom podnikateľovi či celebrite, ani väčšina politikov s ním nebola v priateľských väzbách či akomkoľvek kontakte. Zahmlievať a kryť zodpovedných je väčšinou cesta, ktorá vyhovuje spoluzodpovedným a prehlbuje nedôveru v politiku a politikov ako celok. Navyše v situácii, keď sa odhaľujú prepojenia zločincov na niektorých reprezentantov štátnych inštitúcií, vrátane bývalého generálneho prokurátora, a vyšetrenie všetkých káuz a prepojení zďaleka nie je ukončené.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Obviniť dôvodne podozrivého z vraždy, poslať za mreže páchateľa trestných činov a zhabať mu podvodne nadobudnutý majetok by nemalo byť udalosťou týždňa, ba ani udalosťou, ale niečím, čo je normálne. No na dnešnom Slovensku to je ešte stále udalosťou. Nie tak dávno som napísal, že keby dnes žil na Slovensku Dostojevskij, jeho vrcholný román by sa volal – Zločin. Koncovka kauzy Bašternák a pokračovanie kauzy Kočner však vzbudzuje nádej, že tá kniha sa aj u nás bude volať tak, ako ju jej autor pred 153 rokmi nazval – Zločin a trest.

Prešľap týždňa

Je absolútne logické, že SNS odmieta americké peniaze na rekonštrukciu našich vojenských letísk. Prepáčte, páni z NATO,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Teraz najčítanejšie