Denník N

Ak ľudia neveria, že najbohatší prišli k majetku čestne, neuveria ani v spravodlivosť

Nie je to v móde, ale po čase budeme musieť znova začať hovoriť aj o sociálnej spravodlivosti a porozumieť, čo si pod ňou väčšina ľudí predstavuje.

Spravodlivosť sa stane čoskoro na Slovensku módnym slovom. Keďže veľmi chýbala, objavili sa a čoskoro uspejú politici, ktorí ju dokážu dôveryhodne sľúbiť. Tieto dámy a títo páni preto počas najbližšieho roka zrejme preberú politickú moc.

Od začiatku budú hovoriť, že spravodlivosťou myslia nielen rovnaký prístup polície, prokuratúry a súdov ku všetkým občanom, ale že spravodlivosť je aj mať v zásade rovnakú šancu v škole, u lekára, v každom úrade aj v práci.

V prvej chvíli sa však nová slovenská politika logicky sústredí na tú najzákladnejšiu spravodlivosť – na policajnú a súdnu ochranu bežných ľudí pred svojvôľou zneužitého štátu a mafie. Aby ľudia nemali elementárny strach, že im niekto môže očividne nezákonne ubližovať len preto, lebo je členom privilegovanej vrstvy, strany, oligarchie alebo inej mafie.

V pokočnerovskej dobe sa v tom bude dať relatívne rýchlo dosiahnuť viditeľný pokrok. Väčšina politikov pri moci sa vymení a vysokí úradníci, policajti, prokurátori a sudcovia potom veľmi rýchlo pochopia, že sa zmenila verejná aj politická objednávka.

Ale ľudia aj tak nebudú spokojní. Naďalej bude široko prevažovať názor, že žijeme v režime, kde sa má malá skupina bohatých vplyvných ľudí neprimerane dobre a deje sa to na úkor takmer väčšiny obyvateľov krajiny.

Padne argument, že Slovensko spolu s Českom patria podľa serióznych meraní z pohľadu príjmov dlhodobo medzi najrovnostárskejšie krajiny v Európe. Bude to mať takmer nulový efekt, náladu to nevylepší, pocit nespravodlivosti to nezníži.

Padne argument, že Slovensko, čiže jeho obyvatelia neboli nikdy takí bohatí, ako sú teraz. Fakticky to bude pravda, ale pocit sociálnej nespravodlivosti to nevyženie.

Nečudujme sa skepse, chýbajú dobré príklady

Dôležité je, aké príbehy zbohatnutia ľudia za posledných tridsať rokov videli. Minimum z nich je o poctivom a slušnom podnikateľovi, ktorý prišiel k majetku vďaka kombinácii svojej pracovitosti a originality.

Ľudia chodia do roboty a prirodzene rozmýšľajú, či je spravodlivé, že oni dostávajú plat a zisky idú niekomu inému. Či robia v pobočke zahraničného koncernu, alebo u slovenského podnikateľa, málokedy nájdu dôvod myslieť si, že to je celé fér.

Príčina zlej povesti vlastníkov je v zbabranej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie