Denník N

Týždňový newsfilter: Čaputová pomôže aj svojej strane, Smeru je Šefčovič na nič

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Čo nám prezidentské voľby povedali o najbližších parlamentných. 2. Šefčoviča čakajú zúfalé týždne, Slovensko si zaslúži lepšieho komisára. 3. Harabinovi neverte nič, okrem toho, že nevstúpi do politiky.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

 

Podcasty nájdete na: Apple – GoogleSpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Čo nám prezidentské voľby povedali o najbližších parlamentných

Zuzana Čaputová ešte nie je prezidentkou a Maroš Šefčovič ešte nie je lúzrom, už aj tak však môžeme bilancovať víťazov a porazených týchto volieb.

Strana Smer – kde je Fico? Kandidát tejto strany ziskom 18,5 percenta hlasov potvrdil, že Smer ako dominantná politická sila je už históriou. V posledných piatich rokoch zažíva jednu porážku za druhou, odchádza z pozícií a to, čoho sa Smer naozaj bojí, nie je druhé kolo prezidentských volieb, ale najbližšie parlamentné voľby.

Ešte lepšie vypovedá o stave Smeru správanie sa Roberta Fica. Jeho kandidát síce s ťažkosťami, ale predsa postúpil do druhého kola, ale predseda strany mlčí a neukazuje sa, pretože vie, že on je príčinou Šefčovičovho neúspechu. A najlepšia stratégia, ako mu pomôcť, je nevychádzať z bytu.

SNS – Dankova šanca na predčasné voľby. Percentá SNS sú už dlhšie také slabé, že SNS ani nenabrala odvahu na vlastného kandidáta a jediné, čo môže robiť v prezidentských voľbách, je kaziť vzduch. Ako sa teraz Andrej Danko so zdesením a s obavou pozerá na úspech Kotlebu či Harabina, tak si môže vyrovnávať tlak pohľadom na oslabený Smer. Ktovie, možno to vyhodnotí tak, že už niet prečo váhať a nastal čas na predčasné voľby. Lepšie teraz, ako čakať, kým sa zorganizujú a posilnia konkurenti z temného sveta.

Most-Híd – prázdno, kam oko dovidí. Béla Bugár dopadol mizerne, ale aspoň sa so svojimi 3,2 percenta neskryl pred verejnosťou. Jeho ďalšie možnosti sú však tiež mizerné. Keď nepodporí Čaputovú, prehrá symbolicky ešte raz, v druhom kole spolu so Šefčovičom a príde aj o hypotetickú šancu, že by v ďalších voľbách mohol získavať slovenské hlasy, ako ich získaval naposledy. A keď Čaputovú podporí, slovenskí voliči sa na neho aj tak vykašľú, pretože im medzitým vyrástli vhodnejšie strany. V najbližších dňoch tak môže rozmýšľať, ako sa postaví k možnosti predčasných volieb, keď Andrej Danko vyhrotí koaličné spory.

SaS – excel zradil. Táto strana ešte pár hodín predtým, ako sa Róbert Mistrík vzdal v prospech Čaputovej, písala stanoviská, že by síce žena ako prezidentka možno aj bola fajn, ale na Slovensku je to nemožné. Vraj štatistiky nepustia.

Keby to bola len chyba v jednom odhade,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie