Denník N

Newsfilter: Čo by sa muselo stať, aby Zuzana Čaputová nevyhrala

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Iba čierna labuť môže Čaputovej ubrať z milióna hlasov. Svet sa pozerá na Šefčoviča a nie je nadšený. Čižnár nadáva novinárovi a obhajuje Šefčoviča.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – GoogleSpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Iba čierna labuť môže Čaputovej ubrať z milióna hlasov

Keď sme vytrvalo písali, a neboli sme sami, že má Zuzana Čaputová víťazstvo v druhom kole takmer isté, opierali sme sa najmä o dva tvrdé argumenty. Prvým bol historicky najvyšší rozdiel v počte hlasov medzi víťazom prvého kola a druhým postupujúcim.

Druhým argumentom bol prieskum, v ktorom sa Focus v závere minulého týždňa pýtal ľudí, koho by volili v druhom kole. Vyšlo z neho, že súboj Čaputová – Šefčovič dopadne 64 k 36 percentám.

V pondelok dal Focus médiám aj podrobnejšie výsledky prieskumu, ktoré naznačujú, ako si budú v druhom kole vyberať voliči jednotlivých kandidátov z prvého kola i voliči politických strán. Tým pribudol tretí silný argument, že Čaputová zvíťazí.

Milión hlasov. Výsledný graf vyzerá možno zložito, ale metodika bola jednoduchá: Focus sa pýtal ľudí, koho budú voliť v prvom kole, a zároveň na to, koho budú voliť v druhom, a to aj v prípade, že ich kandidát už tam nebude. Focus zistil množstvo zaujímavých vecí, napríklad že voliči Smeru radi volili Harabina a, naopak, takmer vôbec nevolili Čaputovú. Alebo, a to je pre výsledok dôležitejšie, že takmer každý šiesty volič Harabina bude o dva týždne voliť Čaputovú.

Keď sme postupne spočítali hlasy pre Šefčoviča a pre Čaputovú od jednotlivých neúspešných kandidátov a pripočítali to k výsledku z prvého kola, rozdiel bol dramatický: Čaputová pohodlne prekoná hranicu milióna hlasov, Šefčovič získa len 630-tisíc, teda ešte menej, ako mala Čaputová v prvom kole.

Čierna labuť. Samozrejme, sú to len mechanické prepočty čísel, ktoré nie sú nemenné a sväté. Nezohľadňujú napríklad možnosť, že sa druhého kola zúčastní podstatne menej ľudí, čo sa však takmer nikdy nestáva.

Avšak aj tieto čísla teraz vysvetľujú, prečo je v stávkových kanceláriách kurz na súboj Čaputová – Šefčovič podobný, ako keby hrala Barcelona proti Slovanu, a to na svojom štadióne v Španielsku. Stáva sa, že sa aj takéto jasné zápasy nakoniec skončia prekvapivým výsledkom, napríklad keď si favorit začne strieľať vlastné góly.

Keď sa však vrátime do slovenskej politiky, tak prekvapivý výsledok prezidentských volieb by mohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie