Denník N

Odkaz MMŠ: O vojnovom zločincovi Karadžičovi a záhade, kde sa ukrýval a kto mu pomáhal

Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič v súdnej sieni v Haagu pred začiatkom súdneho procesu v roku 2013. Foto - TASR/AP
Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič v súdnej sieni v Haagu pred začiatkom súdneho procesu v roku 2013. Foto – TASR/AP

Tento týždeň, 20. marca, má v Haagu padnúť definitívny rozsudok, ktorý si vypočuje srbský vojnový zločinec Radovan Karadžič. Pôvodný rozsudok medzinárodného tribunálu znel na 40 rokov väzenia, Karadžič sa odvolal.

Karadžič je obvinený z genocídy, teda z masovej vraždy 8-tisíc mužov a chlapcov v koncentračnom tábore v Srebrenici a z ďalších zločinov počas vojny v bývalej Juhoslávii v rokoch 1992 – 1995, keď velil srbským jednotkám v Bosne a Hercegovine.

Karadžiča dolapili po 12 rokoch pátrania v roku 2008 v Belehrade, kam prišiel v roku 2000 a vydával sa za „duchovného liečiteľa“ (pôvodným povolaním bol psychiater). Dodnes je však záhadou, kde sa skrýval celé štyri roky – medzi rokmi 1996 a 2000.

Tento text zhromažďuje dostupné informácie, ktoré sú samy osebe veľmi zaujímavé.

Karadžiča chytili v krčme zvanej Blázinec v belehradskej štvrti, kam pravidelne chodieval. Krčma je malá a špinavá, na stenách dodnes visia obrazy vojnových zločincov, ktorých majiteľ zjavne obdivuje (Karadžič, Miloševič, ale aj Kaddáfí či Putin) rovnako ako hŕstka štamgastov.

Na otázky reportéra štamgasti odpovedajú neochotne, ale tvrdia, že nevedeli, že častým hosťom tejto krčmy bol práve Karadžič. Mal totiž falošnú identitu (a dlhé vlasy aj bradu) pod menom Dragan Dabič. „Ten muž sem chodil, pil kávu, ale nikto nevedel, že je to on,“ hovorí jeden štamgast.

Radovan Karadžič v apríli 1996 (vľavo) a na nedatovanej snímke zverejnenej časopisom Zdravý žživot, do ktorého pred svojím zatknutím prispieval. Foto – TASR/AP

Svet zostal zaskočený, keď sa ukázalo, že Karadžič sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie