Denník N

Babiš berie homeopatikum na krivdu, Okamura strašil neexistujúcou chorobou. Rozdali ceny za pseudovedu

Premiér Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD). Foto – Deník N/Gabriel Kuchta a TASR/AP
Premiér Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD). Foto – Deník N/Gabriel Kuchta a TASR/AP

„Ak ste si mysleli, že českí politici sú racionálni ľudia a riadia sa modernými overenými poznatkami, tak na to radšej zabudnite, vypláchnite sa bazénovou dezinfekciou, dajte si homeopatiká na krivdu a pozor na mikrovlnky!“ komentujú výroky politikov českí skeptici. Za šírenie nezmyslov im udelili Zlatý Bludný balvan.

Tomiovi Okamurovi, Andrejovi Babišovi a ďalším „hviezdam českého politického neba“ udelil v piatok Český klub skeptikov Sisyfos Zlatý Bludný balvan v kategórii družstiev.

Anticenu českých skeptikov dostali za „táraniny a šírenie hlúpostí v oblasti zdravotníctva a vedy“.

Predseda SPD Tomio Okamura v októbri minulého roku na Facebooku napísal: „V týchto dňoch sa v štátoch Európskej únie objavili vzácne prípady západonílskej horúčky a opičieho moru. Zomreli štyria ľudia, vrátane jednej ženy. Tieto prípady majú bez akýchkoľvek pochýb súvislosť s legálnou migráciou. Hnutie SPD dlhodobo upozorňuje, že s migračnou politikou EÚ priamo súvisia obrovské zdravotné riziká pre populáciu Európy.“

Vymyslená choroba aj konzumácia dezinfekcie

Českí skeptici však vysvetľujú, že opičí mor neexistuje a vyskytuje sa iba v detskej hre. „Dôležité je vyvolávať paniku a strach. Takže zdieľajte, kým to nezmažú!!!“ uťahujú si členovia Sisyfa z českého politika, ktorý sa na sociálnej sieti pasoval do roly epidemiológa a odborníka na cudzokrajné choroby.

Daniela Bílá z Českej pirátskej strany zase propaguje prostriedky CDS (z angl. chlorine dioxid solution) a MMS (z angl. mineral miracle supplement), ktoré alternatívci považujú za zázračný všeliek vhodný na rakovinu, AIDS či maláriu.

Uvedené prostriedky tvoria látky, ktoré sa používajú na dezinfekciu vody v bazénoch či na bielenie textilu. Podľa Bílej však nie sú nebezpečné a politička dokonca považuje za vedecky dokázané, že pomáhajú, povedala v januári pre český Deník N.

Predseda Českej lekárskej komory Milan Kubek s tým nesúhlasí. „Konzumovať dezinfekciu na čistenie bazénov môže iba debil,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Homeopatia

Pseudoveda

Teraz najčítanejšie

Náš život je vo vašich rukách. Ilustračné foto – Paddy O’Sullivan/Unsplash