Denník N

Odkaz MMŠ: O jednom omyle, keď sa Rusko rozhodlo pre stratégiu dokonalej bezpečnosti, je však jej vinou paradoxne menej bezpečné

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Existujú dva pohľady Západu na Rusko. Jeden vníma Rusko ako záhadnú krajinu s imperiálnou mentalitou, ktorá je hrozbou už len pre svoju nepochopiteľnú povahu. Druhý pohľad je pragmatický, do istej miery rozumie paranoji Ruska voči Západu, ktorý má svojím nerozumným prístupom túto paranoju čiastočne na svedomí.

Jedným z predstaviteľov tejto pragmatickej línie je John Mearsheimer, o ktorého sa vo svojej analýze opiera plukovník (vo výslužbe) a špecialista na Euráziu Robert E. Hamilton. Aj on uznáva, že Rusko má právo na zaistenie svojej bezpečnosti, ale súčasne tvrdí, že dôrazom na „dokonalú bezpečnosť“ si Rusko samo ublížilo a je dnes vinou tejto stratégie menej bezpečné ako v 90. rokoch.

Podľa Mearsheimera je bezpečnosť štátov vo všeobecnosti ohrozená tromi faktormi. Jedným je absencia globálnej autority, ktorá by bránila konfliktom, druhým je fakt, že armádne kapacity akéhokoľvek štátu majú aj svoju ofenzívnu časť, a tretím je neistota, či iné štáty nemajú útočné úmysly.

Tragédiou tejto kombinácie faktorov je to, že hoci štáty,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie