Denník N

Newsfilter: Šefčovič pribrzdil a zmieril sa s prehrou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Šefčovič zmiernil rétoriku a neráta s víťazstvom. 2. Pellegriniho vláda už len opakuje variácie na staré témy. 3. Kiskova strana asi predsa len vznikne.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Len to nejako dohrať do konca

Kým ešte v sobotu a v nedeľu kandidát Maroš Šefčovič pôsobil dojmom, že sa chystá loviť voličov Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, ktorí jediní mu dávali šancu, aby zmenšil náskok Zuzany Čaputovej, v utorok svoju rétoriku značne zmiernil. Vo svojom vystúpení len zopakoval svoje slová o celospoločenskom zmierení a svoju ponuku rozšíril o zopár nápadov, z ktorých mnohé nemajú s prezidentskou funkciou nič spoločné.

Zmierenie, imunita a priemysel. Šefčovič chce podľa vlastných slov zvýšiť dôveru „našich ľudí“ v politiku, chce preto apelovať na poslancov a rokovať aj s predstaviteľmi médií. Je tiež pripravený urobiť všetko pre to, aby sme mali silné slovo v Európe a vo svete, v čom mu majú – ako inak – pomôcť aj jeho doterajšie skúsenosti.

Povedal tiež, že pokiaľ ide o jeho sociálny program, neuhne ani o milimeter. A potom vymenoval, že chce pomôcť seniorom, ale aj mladým, aby sa vracali zo sveta domov, že chce byť patrónom oživenia pôdohospodárstva a vidieka, že chce pomôcť výrobcom potravín, ale aj priemyslu – tomu veľkému i strednému.

A, samozrejme, ako keby tu strana, ktorá ho nominovala, doteraz jedenásť rokov nevládla, chce na Slovensko priniesť aj skúsenosti z dialógu medzi zamestnávateľmi a odborármi.

Túto zbierku klišé o zmierovaní a program vhodný pre človeka s ambíciou zostavovať vládu ešte na začiatku doplnil nápadom, že sa zrieka prezidentskej imunity. To preto, aby vraj dokázal, že politici nie sú chránený druh, a aby sa mohol prejsť o päť rokov po ulici.

Iste, bola aj úcta k národným tradíciám a hodnotám, k náboženskej ukotvenosti krajiny, ale to už len akosi mimochodom, nie ako hlavný odkaz, ako to prezentoval ešte v sobotu v noci.

Chce zostať prijateľný. Maroš Šefčovič sa ocitol vo veľmi nekomfortnej situácii. Dostal sa do druhého kola, ale za protikandidátkou zaostáva o státisíce hlasov. Je kandidátom strany, ku ktorej sa verejne nepriznáva. Ak by chcel uspieť, musel by ísť tvrdo po voličoch, ktorým by nevadili tvrdé ruky, čo je však zjavne proti jeho naturelu. Už keď obviňoval Čaputovú z obchodu s Kiskom, veľmi mu to nešlo. V utorok na to ešte odkázal, ale už radšej nikoho nemenoval.

Vie, že prehrá, že by teoreticky mohol aj odstúpiť z boja, ale zároveň si uvedomuje, že to musí dohrať do konca. Možno by aj zabojoval, ale pomáhať mu chcú len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie