Denník N

Odkaz MMŠ: O ropnom zlome, ktorý môže prísť už onedlho, a o skúsenostiach s radikálnou premenou ekonomiky z minulosti

Bratislavská rafinéria Slovnaft. Foto – TASR
Bratislavská rafinéria Slovnaft. Foto – TASR

V ktorom okamihu začnú nové technológie meniť existujúci priemysel, ktorý sa pod ich tlakom ocitne v rýchlej fáze úpadku? To je veľká otázka, ale analytik Kingsmill Bond si myslí, že tento okamih nastane už o niekoľko rokov, keď vývoj solárnych panelov spolu s elektrickými autami prudko znížia ceny ropy a plynu.

O jeho vízii píše v periodiku The New York Review of Books Bill McKibben, ktorý pripomína minulé historické premeny: prechod z koní na autá, z plachiet na paru, z pevných liniek telefónov na mobilné a podobne.

Niektoré zmeny sa odohrali rýchlo, iné pomalšie. Napríklad prvý parný stroj na uhlie bol vyrobený v roku 1776, ale ešte v roku 1840 uhlie reprezentovalo len 5 percent zdrojov vyrobenej energie a 50 percent dosiahlo až v roku 1900.

Oveľa dramatickejší bol vplyv železnice. Na začiatku 19. storočia v priebehu dvadsiatich rokov zanikli v Anglicku štyri tisíce míľ vodných kanálov určených na dopravu, a hoci ešte v 30. rokoch sa budovali ďalšie kanály, ich koniec bol neodvratný, rovnako ako neskorší úpadok samotných železníc v USA, ktoré boli nahradené diaľnicami a autami.

Niečo podobné sa môže udiať aj s celým ropným priemyslom, lebo v posledných rokoch prudko klesá cena solárnej a veternej energie a Kingsmill očakáva vrchol dopytu po fosílnych palivách v roku 2020. Vtedy nastane „bod zlomu“, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie