Denník N

Prečo sa tak veľmi zaujímame o osobný život a morálne postoje prezidentských kandidátov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Morálka tvorí jadro našej identity a klebety sú aj užitočné.

O osobnom živote politikov a témach, ako sú homosexuáli či utečenci, sa hovorilo a hovorí aj počas týchto prezidentských volieb.

Niektorí to označili za účelovú taktiku, ako odviesť diskusiu od programu kandidátov k témam, ktoré nie sú podstatné a ľudí zbytočne rozdeľujú.

Samozrejme, niektorí kandidáti tému uniesli a zneužili ju, aby si strašením nahnali lacné body.

Ak ponecháme zlé úmysly bokom, psychologický výskum vysvetľuje, prečo nám tak veľmi záleží aj na týchto „zbytočnostiach“, ktoré sú pre výkon úradu prezidenta nepodstatné.

Klebety

Šírenie klebiet o osobnom živote prezidentských kandidátov a ich rodinných príslušníkov je pre zainteresovaných síce nepríjemné, no ak pominieme tento negatívny aspekt, ide o vysoko cenenú sociálnu zručnosť, ktorá nám pomáha orientovať sa vo svete.

Predstavte si pravekého lovca, ktorý by sa nezaujímal o členov skupiny, s ktorými by sa chystal na lov. V takom prípade by mu hrozilo, že by sa ocitol v jednej bande s „čiernym pasažierom“, ktorý by sa pred nebezpečným zvieraťom schoval na bezpečnom mieste, no potom by si z úlovku zobral najväčší kus mäsa.

Záujem o (osobné) životy ľudí v našom okolí nám pomáha eliminovať takéto chyby – ak viete, že v minulosti sa praveký Fero alebo Jana nezachovali práve spravodlivo, je pomerne rozumné, že sa na lov vyberiete s inou partou. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Morálka

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie