Denník N

Progresívne Dánsko prekvapilo, šéfka parlamentu vykázala zo sály bábätko

Mette Abildgaardová s dcérou. Foto - Twitter/Mette Abildgaard
Mette Abildgaardová s dcérou. Foto – Twitter/Mette Abildgaard

Krajne pravicová predsedníčka parlamentu Pia Kjærsgaardová vyzvala kolegyňu, aby svoje dieťa vzala preč z rokovania.

Bolo to prekvapujúce a hlavne šokujúce, keď v dánskom parlamente vyzvali poslankyňu, aby sálu opustila jej 5-mesačná dcéra. Škandinávska krajina je totiž považovaná za veľkého obhajcu ženských práv. Takisto sa Dánsko radí medzi krajiny, ktoré otvorene a hrdo podporujú rovnosť žien a mužov, čo sa napríklad prejavuje aj vo veľkorysej rodičovskej dovolenke.

Matky tam majú nárok na 18 týždňov materskej dovolenky, pričom obaja rodičia si potom môžu čerpať ďalších 32 týždňov, ktoré si medzi sebou môžu rozdeliť podľa vlastných potrieb.

V dánskej spoločnosti však vyvolal pobúrenie nedávny incident.

„Nie ste v parlamente vítaná so svojím dieťaťom,“ povedala predsedníčka parlamentu Pia Kjærsgaardová poslankyni Mette Abildgaardovej. Tá sa so svojou skúsenosťou podelila na sociálnej sieti.

„Nepožiadala som o povolenie na to, aby som priniesla dcéru, pretože už predtým som videla kolegyňu, ktorá bez problémov priniesla do parlamentu svoje dieťa,“ napísala Abildgaardová, ktorá je členkou koaličnej Konzervatívnej strany.

Poslanci, nie bábätká

Predsedníčka parlamentu a bývalá líderka krajne pravicovej Dánskej ľudovej strany však trvala na svojom rozhodnutí.

„V parlamente by mali byť poslanci, nie bábätká alebo deti,“ uviedla v reakcii na Abildgaardovej príspevok na Facebooku, ktorý má viac ako 1,8-tisíc reakcií a 600 zdieľaní.

Poslankyňa Abildgaardová tiež povedala, že bola z výzvy šokovaná, keďže svoju dcéru priviedla do parlamentu prvýkrát, pretože sa v ten deň o ňu nemohol postarať jej otec.

„Nikdy som do parlamentu nepriviedla svoju dcéru, nemala som ani taký plán. Ale Jens Jacob (otec) s ňou nemohol byť a krátko pred rokovaním som sa dozvedela, že musím ísť hlasovať,“ uviedla konzervatívna poslankyňa.

Abildgaardová navyše tvrdí, že súhlasila s pokynmi asistentky predsedníčky, že ak dieťa urobí aj „najmenší hluk“, nevezme ho na rokovanie. Podľa jej slov však mala jej dcéra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie