Denník N

Recenzuje mobily: iPhone je stále aj prejavom sociálneho statusu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéfredaktor portálu Fony.sk Richard Hombauer tvrdí, že najekologickejšou značkou je, paradoxne, Apple, pretože jeho zariadenia vydržia ľuďom najdlhšie.

V rozhovore vysvetľuje:

  • ako vďaka 5G budú autá posielať správy na linku 112;
  • aký je rozdiel medzi iPhonemi a zariadeniami s operačným systémom Android;
  • ako sa Číňanom podarilo preraziť na trhu s mobilnými telefónmi;
  • prečo Nokia upadla;
  • aká je budúcnosť mobilnej techniky.


Richard Hombauer

O mobilných telefónoch píše už 17 rokov, v roku 2005 založil portál Fony.sk. Odvtedy mu prešlo rukami možno aj tisíc telefónov. Pred desiatimi rokmi začal robiť prvé videorecenzie. Videá neskôr začal publikovať na kanáli v YouTube, ktorý dnes má vyše 34-tisíc odberateľov.

Čo je to 5G a prečo sa o tom teraz tak veľa rozpráva?

Je to vylepšenie siete, aby sa na jeden vysielač zmestilo v jednom čase viac zariadení (smartfónov, chladničiek či áut) a vedelo komunikovať. A to rýchlejšie a s rýchlejšou odozvou.

Nejde ani tak o zvýšenie rýchlosti, lebo už súčasné 4G je veľmi rýchle. V Bratislave vieme stiahnuť 300 megabitov za sekundu. Pred desiatimi rokmi bolo nemysliteľné dosiahnuť takú rýchlosť cez kábel, nieto vzduchom. Skôr ide o kapacitu siete.

Čiže keď budem na námestí na proteste, bude mi v telefóne fungovať internet, čo sa teraz nedeje.

Presne tak. Ide aj o pripájanie áut – v každom bude pravdepodobne o pár rokov SIM-karta v súvislosti s nehodami.

Musím vás prerušiť. Čo je to internet vecí?

To, o čom idem teraz hovoriť. Vaše auto bude pripojené na internet, vystrelia airbagy a auto automaticky zavolá záchranku. Je trend, aby to bolo v každom novom modeli auta. Pripojiť sa dá aj chladnička.

Ako si mám predstaviť tú chladničku? Že budem mať doma už len dve vajcia, tak chladnička pošle signál a niekde budú vedieť, že mi majú domov doniesť vajíčka?

Tak si to neviem predstaviť. Ale v USA sú už bežne používané chladničky, ktoré majú zvnútra kameru. Sedíte v práci, pozriete si, čo je v chladničke. Uvedomíte si, že si chcete spraviť ázijskú večeru a chýbajú vám bambusové výhonky. Pozriete si fotku, cez internet si objednáte výhonky a predajca vám ich donesie domov. Vo veľkých mestách toto už funguje.

Štátne dotácie sú vraj dôvodom toho, že Huawei na svetovom trhu predaja smartfónov predbehol Apple, ktorý so smartfónmi prerazil ako prvý, a dnes je Huawei na druhom mieste za Samsungom.

Je to vecou náhody, ale aj pracovitosti. Keď sa pozeráme na vývoj Samsungu, telefóny na tom boli technicky dobre, ale neboli prispôsobené európskemu trhu. Mali sme Nokie, Siemensy či Sony Ericssony. Samsung si robil telefóny pre ázijské trhy s funkciami, ktoré sme neocenili.

Nemali populárnu hru háďa?

Automaticky bolo hlavné tlačidlo na pripojenie k internetu. Tu to nebolo mysliteľné – chceli sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Technológie, Veda

Teraz najčítanejšie