Denník N

Ako to je s koncipientskou praxou Zuzany Čaputovej? (otázky a odpovede)

Zuzana Čaputová. Foto N - Vladimír Šimíček
Zuzana Čaputová. Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované 24. 3. – Pozreli sme sa na sporné otázky okolo koncipientskej praxe prezidentskej kandidátky, pýtali sme sa odborníkov aj advokátov, u ktorých pracovala.

V piatok sa na viacerých slovenských serveroch rozprúdila debata o tom, či prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová splnila podmienky na vykonanie advokátskej skúšky.

Pravda.sk informovala, že sa v piatok nechala vyškrtnúť zo zoznamu advokátov (od 12. 3. mala členstvo v advokátskej komore pozastavené), Topky.sk zase priniesli text, v ktorom spochybnili, ako vykonávala svoju koncipientskú prax potrebnú na vykonanie advokátskych skúšok.

Témy sa chytil aj Čaputovej protikandidát Maroš Šefčovič v diskusii RTVS, keď trval na tom, že jej prax nie je v poriadku. „Nenašiel som ani jednu interpretáciu, v ktorej je možný súbeh živnosti a koncipientskej praxe,“ povedal Šefčovič.

Základné sporné momenty by sa dali zhrnúť takto: Zuzana Čaputová mala popri koncipientskej praxi (ktorá sa bežne vykonáva na plný úväzok) aktívnu živnosť a ako koncipientka pracovala pre advokátsku kanceláriu v Banskej Bystrici, aj keď žila v Pezinku.

Čaputová advokátsku komoru o svojej živnosti neinformovala a komora vo svojom stanovisku napísala, že dnes by jej komisia pre zlučiteľnosť „s veľkou pravdepodobnosťou vyslovila nezlučiteľnosť živnosti s koncipientskou praxou“.

Skúsme si celý problém rozdeliť na otázky a odpovede.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie