Denník N

Rusko, Čína a naša zraniteľnosť

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ruská kleptokracia je násilnícka, ale nie je to nič v porovnaní s koncentračnými tábormi v severozápadnej Číne – s gulagom našich čias.

Kým Rusko je skôr akútny, Čína predstavuje chronický problém. Túto mantru často počuť z úst britských vládnych predstaviteľov. Iná verzia hovorí o tom, že Rusko je včerajší, kým Čína je zajtrajší problém.

No nech je, ako chce, výsledok týchto slov je ten istý. Vädnúca ríša Vladimira Putina nemá dostatok prostriedkov, ktorými by mohla vážne narušiť naše záujmy. Veľkou otázkou je skôr to, či bude Čína schopná formovať svet a dominovať mu. V tejto téme sa môžeme stále spoľahnúť na pozornosť Spojených štátov, ktoré sú naďalej hlavným garantom globálnej bezpečnosti.

Dlhodobá hrozba

Na prvý pohľad sú čínske výsledky skutočne fascinujúce. Čína je stále chudobnejšou krajinou ako Rusko, ak teda HDP vôbec niečo znamená. Ruský HDP na hlavu je 11-tisíc dolárov, kým čínsky je stále len 8800 dolárov. Lenže čínska ekonomika je osemkrát väčšia ako ruská a čo sa týka výdavkov na obranu, ide o pomer 230 ku 66 miliardárom dolárov. Čína má takmer desaťkrát viac obyvateľov ako Rusko. Čo sa týka infraštruktúry a diverzifikácie ekonomiky, aj tu je Čína nepochybne oveľa ďalej. Novovybudovaná čínska sieť rýchlostných železníc meria takmer 30-tisíc kilometrov. Naopak, Rusko má len jednu trať približujúcu sa moderným štandardom: vedie medzi Moskvou a Petrohradom a je postavená podľa plánu z roku 1842.

Čína z dlhodobého hľadiska skutočne predstavuje hrozbu pre britské záujmy. V ohromujúcom meradle kradne duševné vlastníctvo. Kým my máme radi medzinárodný poriadok založený na pravidlách či aspoň to, čo z neho zostalo, Čína považuje koordinovanú medzinárodnú činnosť za zastrašovanie a snaží sa tento systém narušiť tým, že tam, kde môže, postupuje podľa pravidla rozdeľuj a panuj. Niečo z toho vidno aj u nás. Naši politici už nie sú ochotní stretávať sa s dalajlámom. Bojíme sa prejaviť vážny záujem o Taiwan. Keď sa ukáže, že Čína flagrantne porušuje dohodu o bývalej britskej kolónii Hongkong, kde Peking sľúbil udržať slobodu tlače, vládu zákona a politický pluralizmus, sme ticho.

Obrovská zmena

Na druhej strane, Čína je ďaleko, kým Rusko je blízko. Ak by sa Kremeľ pokúsil v pobaltských republikách o takú istú vec ako pred piatimi rokmi na Kryme, britské jednotky v Estónsku sa zrazu ocitnú v prvej línii. Sú to ruské vojenské lietadlá, ktoré narúšajú náš vzdušný priestor a niekedy predstierajú, že nesú bomby. Sú to ruské plavidlá, ktoré nad aj pod hladinou plávajú do našich výsostných vôd a snažia sa vystopovať ponorky Trident, na ktorých sú umiestnené naše jadrové hlavice. Boli to ruskí vrahovia, ktorí v roku 2006 zabili Alexandra Litvinenka, boli to Rusi, ktorí sa pred rokom pokúsili zabiť Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Je to Rusko, ktoré úspešne zasahuje do západnej politiky.

Spojené kráľovstvo sa v súčasnosti pokúša odpovedať na kremeľskú hrozbu. Naša národná bezpečnostná stratégia explicitne hovorí, že bezpečnosť má prednosť pred prosperitou. Inými slovami, sme pripravení

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie