Denník N

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter: Maďarskí fanúšikovia naháňajú strach, ešteže naši chuligáni ignorujú reprezentáciu

Foto - TASR
Foto – TASR

Futbalisti vyhrali aj prehrali, maďarskí ultras pripomenuli, čo sa deje za južnými hranicami, a Kuzminová ukončila krásnu kariéru.

Prihláste sa na odber športového podcastu: Apple, Google, Spotify, PodbeanRSS.

1. Hrateľná skupina

Pavel Hapal má za sebou prvé dva kvalifikačné zápasy na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie. Futbalisti najprv v Trnave zdolali Maďarov 2:0 a potom prehrali v Cardiffe s Walesom 0:1.

Napriek tomu sú o skóre na čele E-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy, na ktoré postúpia prvé dva tímy priamo. Rovnako tri body majú aj Wales, Maďarsko a Chorvátsko. Bez bodu je len Azerbajdžan.

Skupina smrti to nebude

Keď Slovákom vyžrebovali skupinu, na prvý pohľad nevyzerala najjednoduchšie. Z prvého koša vicemajstri sveta Chorváti, z druhého semifinalisti majstrovstiev Európy Walesania, zo štvrtého nepríjemný regionálny súper Maďarsko. K tomu z piateho koša Azerbajdžan, ktorý nepatrí do kategórie výrazných outsiderov ako San Marino či Faerské ostrovy.

Hneď prvé dva zápasy však ukázali, že Chorváti nikdy neboli a stále ani nie sú mužstvom, ktoré by v kvalifikácii dominovalo. Veď aj na minuloročné MS sa dostali až cez baráž, do ktorej postúpili na poslednú chvíľu.

Chorváti najprv v piatok hrali v Azerbajdžane dlho 1:1, víťazný gól strelil až v 79. minúte Kramarič. Včera dokonca prehrali v Maďarsku, o ktorého kvalite sme sa presvedčili v piatok.

Tímom dominujúcim niekoľko kvalifikačných cyklov za sebou nie je ani Wales a s mladým kádrom to tak nebude ani teraz.

A čo slovenský tím?

Prvýkrát po viac ako desaťročí nemohol tréner počítať s Martinom Škrtelom, ktorý ukončil reprezentačnú kariéru spolu s Adamom Nemcom a Tomášom Hubočanom.

Obrana má nové zloženie: vpravo zostal Peter Pekarík, Škrtela nahradila jeho 22-ročná kópia Denis Vavro, šéfom defenzívy je 24-ročný Milan Škriniar a na ľavom kraji obrany ukazuje svoj potenciál 21-ročný Dávid Hancko.

Obrana fungovala až na malé zaváhania dobre, Pekarík bol proti Maďarom jedným z najlepších na ihrisku a zvyšok nespravil žiadnu fatálnu chybu. Pozitívom je, že súčasní stopéri majú kvalitnejšiu rozohrávku ako dvojica Škrtel – Ján Ďurica.

Zlyhanie však prišlo v zápase s Walesom, a to zo strany toho, od ktorého to nikto nečakal. Pekarík sa v 5. minúte nechal obrať o loptu ako dorastenec, čo domáci James pohotovo využil.

O stred poľa sa báť nemusíme, no vpredu zatiaľ stále chýba Nemec. Hapal nemá útočníka, ktorý by vedel vyhrať hlavičkový súboj a podržať loptu chrbtom k bránke. A Duda v útoku? To vždy bude len provizórium.

Hapal nemá na ihrisku taký poriadok

Bolo to vidno už v jesenných zápasoch Ligy národov. Hapal zrejme nabáda hráčov, aby sa všetky situácie snažili riešiť futbalovo, veď o to išlo aj Pekaríkovi, keď loptu neodkopol, čo by v jeho situácii nebola žiadna hanba.

Stáva sa to najmä dvojici Škriniar – Stanislav Lobotka. Obaja majú dar bez faulu elegantne získať loptu. Problém však nastane vtedy, keď nemajú mieru. Po zisku lopty chcú pridať frajerinu navyše ďalšou kľučkou či peknou rozohrávkou namiesto rýchleho posunutia lopty na najbližšie stojaceho spoluhráča.

V takých momentoch o loptu často prichádzajú a zároveň nechávajú dieru v obrane. Formácia je chvíľu rozháraná a naozaj to vtedy vyzerá tak, že Hapal na ihrisku nemá poriadok.

Skúsme si však počkať pár rokov, kým Škriniar s Lobotkom dospejú a ten krok navyše im vyjde alebo sa naučia odhadnúť, kedy ho už nerobiť. Potenciál na to rozhodne majú.

Rozhodne sa na jeseň

Pred letnou prestávkou odohrajú Slováci už len prípravu s Jordánskom a kvalifikáciu v Azerbajdžane. Všetko podstatné ich čaká v septembri, októbri a novembri.

Prvé dva hracie dni naznačili, že v našej skupine majú na každého, no ak spravia ľahké chyby, môžu s kýmkoľvek aj prehrať.

Mladému tímu sa to zrejme aj stane, no zároveň môže prekvapiť proti Chorvátom. Nech už je jeseň, aby sme to mohli zistiť.

2. Ešteže chuligáni a ultras ignorujú reprezentáciu

Piatkový zápas proti Maďarsku nebol len dôležitým zo športovej stránky, ale aj rizikovým z bezpečnostného hľadiska.

Do Trnavy prišli Maďari zo Sedmohradska, z Maďarska aj z južného Slovenska. Ovešaní zeleno-bielo-červenými trikolórami a starým dobrým nacionalizmom a iredentizmom.

Čisté svedomie nemajú ani Slováci, ktorí hostí provokovali. Najprv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter

Komentáre, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie