Denník N

Čo je ťažšie – vyliečiť dušu z psychického týrania, alebo roztrhnuté väzy v kolene?

Foto - Mon Roi
Foto – Mon Roi

Projekt Duša a film Ligy za duševné zdravie a Kino Film Europe premietnu francúzsky film Môj kráľ, po filme sa bude diskutovať o psychickom týraní.

Niekedy to nie je také intenzívne a filmovo drásajúce, ani sa pri tom neodohrávajú duchaplné dialógy v krásnych bytoch, podnikoch a reštauráciách. Princíp, priebeh, metódy a následky psychického týrania v partnerstve sú však všade rovnaké.

Vnútorná neistota jedného z partnerov (v tomto prípade je to rozvedená advokátka Tony) je takmer magneticky priťahovaná sebavedomím a šarmom toho druhého (majiteľ reštaurácie a bonviván Georgio). Je z toho vášnivá láska, veľké krízy, nádherné udobrovanie a na konci obrovská bolesť. Skúsme si ju predstaviť ako bolesť roztrhnutých väzov v kolene, ktoré si Tony spolu s dušou dáva dokopy v prímorskom sanatóriu.

„Film Môj kráľ sme pôvodne vybrali k téme partnerské vzťahy – a téma psychického týrania nám z toho ‚vyliezla‘ pri bližšom pohľade na film,“ hovorí psychologička Hana Ševčíková o filme, ktorý sa bude premietať v bratislavskom Kine Film Europe a vzápätí sa o ňom bude diskutovať. Je to jedna z akcií projektu Duša a film, ktorý okrem kina spoluorganizuje Liga za duševné zdravie. Ide o cyklus hraných filmov a následných diskusií – vždy na konkrétnu tému, ktorá sa týka duševného zdravia.

„Vzťah, ktorý film ukazuje, spĺňa takmer všetky atribúty psychického týrania, ale aj postupného zotavovania sa z neho – získavania istého odstupu. Film zobrazuje nielen samotný cyklus týrania, samotné ‚peklo‘, ale aj zotavujúcu sa ženu, ktorá si na všetko spomína, a spolu s jej kolenom sa hojí aj jej doráňaná duša – takže ponúka aj nádej, že duša sa môže zahojiť a znova nadobudnúť dôstojnosť a silu,“ vysvetľuje psychologička. Hana Ševčíková bude debatu o psychickom týraní 8. apríla moderovať.

Sieť zo lží a z manipulácií

Oceňovaný film Môj kráľ bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie