Denník N

V druhom kole prezidentských volieb máme ešte vždy čo stratiť

Zuzana Čaputová možno nie je ideálna kandidátka na prezidentku, ale aj maďarskí voliči by ju mali podporiť.

Autor je poslancom NR SR, zakladateľ politickej strany Maďarské fórum

O čom sa rozhoduje v druhom kole prezidentských volieb?

O tom, či dáme šancu zmene k lepšiemu, alebo tu budú vládnuť figúrky Smeru a dona Fica naďalej.

Maroš Šefčovič je skúsený politik, podpredseda Európskej komisie, doteraz uznávaný aj v zahraničí. Vo viacerých voľbách bol na kandidátke Smeru a pomáhal zahladzovať Ficove problémy.

Dnes však už nemôžeme riešiť minulosť. Musíme riešiť súčasnosť. Skutočnosť, že ho do funkcie nominovala strana Smer, ktorá jeho kampaň aj financuje.

Treba si uvedomiť, že keď Šefčovič s nomináciou a finančnou podporou Smeru súhlasil, prijal hodnoty, ktoré táto strana reprezentuje (korupcia, arogancia moci, rozklad právneho štátu, podieľanie sa na únose občana vládnym špeciálom, či mafia na úrade vlády…). Prijatím podpory sa Šefčovič stotožňuje a súhlasí nielen s hodnotami, ale aj so škandálmi Fica a spol.

Chybou Šefčoviča je, že sa zapredal zlej strane.

Aj v prípade ústavných sudcov sa dá predpokladať, že by si vybral do funkcií ľudí, ktorí vyhovujú v prvom rade Ficovi a nie krajine. Želám si krajinu, kde spravodlivosť a právo platia pre každého rovnako, a Šefčovič pre svoje spojenie so zlom už nie je garanciou takejto zmeny.

Zuzana Čaputová možno nie je úplne najlepšia kandidátka na post hlavy štátu. A mnoho ľudí môže mať určité výhrady voči jej názorom. No vo väčšine sporných oblastí má prezident značne obmedzené či žiadne zákonodarné právomoci. V čom som si však istý, je, že pri personálnych otázkach, kde sú právomoci prezidenta značné, nevymenuje figúrky Smeru. Poznám ju ešte z čias, keď bojovala v prípade pezinskej skládky. Stáli vtedy proti nej nominanti Smeru so svojou typickou aroganciou moci… Som presvedčený, že takýchto ľudí by do funkcie nevymenovala.

Ak chceme zmenu, nemôžeme zostať ľahostajní, musíme ísť voliť. Voliči Kotlebu a Harabina určite pôjdu a podporia Šefčoviča.

Netreba zabúdať: Outsider Kotleba vo voľbách župana porazil v druhom kole favorizovaného Maňku.

Aj nám Maďarom záleží na tom, v akej krajine žijeme, aj my chceme lepšiu krajinu bez zla, ktorú reprezentuje vládna koalícia.

Maďari na juhu húfne nešli voliť v prvom kole. Videli sme to na volebnej účasti… okres Komárno 28 percent, Dunajská Streda 34. Tieto čísla ďaleko zaostali za celoštátnym priemerom 48 percent. Ak teda je priestor, kde pridať a skutočne prispieť k zmene Slovenska k lepšiemu, je to juh Slovenska.

Kľúč ku skutočnej zmene v krajine je v rukách občanov maďarskej národnosti. Preto ich chcem vyzvať v mene strany Maďarského fóra, ako aj vo svojom mene, aby sa vo väčšej miere zúčastnili volieb a prispeli k zmene. Svojím hlasom nech podporia Čaputovú.

Náš hlas Maďarov naozaj rozhodne, kam bude Slovensko smerovať.

Politici píšu

Prezidentské voľby 2019

Komentáre

Teraz najčítanejšie