Denník N

Slovenský film Punk je hned! sa oplatí vidieť nielen pre šťavnaté záhorácke nadávky

Foto - ASFK
Foto – ASFK

Včil stupavský underground konečne má film, jaký si zaslúži – povedal by hrdina slovenskej snímky, keby prišiel na premiéru.

Ak historka neklame, zbehlo sa to nejako takto: Juraj Šlauka práve vychádzal zo stupavských potravín s igelitkou v ruke, keď mu cestu zastúpil hlúčik miestnych asociálov, pankáčov a polobezdomovcov.

Položili mu zásadnú otázku. Keď už robí filmy, nechcel by nejaký urobiť s nimi? Študent filmovej fakulty Šlauka sa zamyslel a rozhodol sa ich požiadavke vyhovieť.

Trvalo to osem rokov, ale snímka Punk je hned! je teraz v kinách. A mohla by v nich mať úspech, ktorý nikto nečakal. Keď Asociácia slovenských filmových klubov vypustila akčný trailer, netušila, že to bude najúspešnejšie video, aké kedy zdieľali.

„Niečo medzi Kozou a Trainspottingom,“ skúsil snímku zaradiť šéf Febiofestu Přemysl Martínek a trafil to presne. Trainspotting preto, lebo Punk je hned! je filmom o drogovo závislých, ktorí sa zo závislosti nechcú liečiť, naopak. Je to ich životný štýl.

Koza preto, lebo pripomína slovenský film Koza, v ktorom hrali samých seba neherci a ktorý tiež na divákov pôsobil autentickým dojmom, ako keby šlo o dokument, aj keď šlo formálne o hraný film. Povedané ešte inak, v režisérskom debute scenáristu Šlauku (film Cooltúra Mira Rema) dostáva smer slovenskej sociálnej drámy mladícku energiu a drajv.

Takmer ako dokument

Kvičko je pankáč zo Stupavy pri Bratislave. Presnejšie, je tridsiatnikom závislým od pervitínu, ktorý nosí číro a na bunde nášivky punkových kapiel.

To aby nedošlo k omylu, keď je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie