Denník N

Dva týždne bez odpovedí: Na papieri zákaz neexistuje

Samolepky pre ktoré vláda Roberta Fica stratila reč. Foto N – Tomáš Benedikovič
Samolepky pre ktoré vláda Roberta Fica stratila reč. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako ministerstvo vnútra hodnotí takú malú opodstatnenosť sťažností na prácu policajtov? Odvolá ministerstvo zdravotníctva kvôli kšeftom s CT prístrojmi šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne? Tieto, aj iné otázky Denníka N zostali bez odpovedí.

Po dvoch týždňoch od stanoviska Úradu vlády o nekomunikovaní s Denníkom N, väčšina ministerstiev na otázky redaktorov bez vysvetlenia neodpovedá. Niektorí ministri áno.

Tlačový odbor Úradu vlády, ktorého riaditeľom je Erik Tomáš, 11. mája zverejnil, že „vláda sa rozhodla nekomunikovať s Denníkom N“. Podľa stanoviska sa na tom dohodli členovia vlády po jej zasadnutí.

Dôvodom boli samolepky so Shootyho karikatúrami Roberta Fica, ktoré boli vložené v novinách. Väčšina hovorcov zákaz dodržiava.

Redaktori Denníka N kládli ministerstvu zdravotníctva sériu otázok o obchodovaní s CT prístrojmi. Odpovede neprišli.

Pýtali sa, ako ministerstvo vnútra hodnotí nízku opodstatnenosť sťažností na policajtov a či neuvažuje o oddelení sekcie kontroly a inšpekčnej služby. Bez odpovede.

Neodpovedalo ani ministerstvo obrany na otázky o výzbroji armády. Ministerstvo životného prostredia síce sľúbilo, že objasní, čo vie o toxickom jazere pod Vrakuňou, doteraz však mlčí. Rovnako tak ministerstvo dopravy  po otázkach na výkup pozemkov pod budúcu D4 a R7. Keď sa však redaktorka na tlačovej besede opýtala ministra dopravy Jána Počiatka na privatizáciu železničných vagónov, odpovedal.

Draxler a Lajčák odpovedajú

To, že bude normálne komunikovať, povedal iba minister školstva Juraj Draxler, ktorého tlačový odbor aj na viacero otázok odpovedal. Odpovede posiela aj ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo kultúry.

Na otázky o prípade 30-ročného sporu o otcovstve odpovedalo aj ministerstvo spravodlivosti prostredníctvom riaditeľky jedného odboru, ktorá povedala, že otázky prijali ako podnet.

Väčšinou sú však redaktori odkázaní na infozákon, kde majú ministerstvá lehotu na odpovede osem dní. Podľa tohto zákona sme sa obrátili na všetkých členov vlády s otázkou o dohode ministrov s novinami nekomunikovať. Od každého ministra sme chceli vedieť, či s danou dohodou vyjadril súhlas a nech sprístupní všetky dokumenty, usmernenia, ktoré s dohodou súvisia. Takisto sme sa spýtali na to, ktoré konkrétne paragrafy majú ministerstvá na mysli, keď úrad vlády tvrdí, že budú pri informovaní Denníka N postupovať „podľa platnej legislatívy“. Tou je totiž aj tlačový zákon, ktorý hovorí, že orgány verejnej moci by mali komunikovať s médiami rovnako.

Ministerstvá infožiadosť odmietli s rôznymi odôvodneniami. To, či je minister súčasťou dohody je vraj vec názoru a ten nie sú povinní zverejniť. Zároveň ministerstvá napísali, že o neinformovaní neexistuje žiadna dohoda na papieri. Informáciami podľa akej legislatívy budú postupovať, nedisponujú.

Nižšie postavené inštitúcie, predseda parlamentu alebo aj poslanci Smeru na otázky Denníka N v parlamente odpovedali.

Redakcia zvažuje právne kroky

„Rozhodnutie vlády nekomunikovať s Denníkom N nekomplikuje len prácu redaktorov, ktorí sa snažia informovať verejnosť o krokoch vlády, ale zasahuje aj do práv novinárov a čitateľov na informácie,“ hovorí šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Neexistuje zákon, ktorý by premiérovi a ministrom umožňoval vyberať si, komu budú odpovedať. Ak svoje rozhodnutie neodvolajú, budeme zvažovať ďalšie právne kroky, aby sa do budúcnosti podobné porušovanie zákonov neopakovalo.“

Video: Magda Vášáryová Miroslavovi Čížovi: Vy starý komunista (autor: Martina Pažitková)

Proti Ficovmu zákazu protestovali herci z viacerých divadiel, nesúhlasila ani Redakčná rada Denníka N. Zasadal aj mimoriadny výbor pre kultúru a médiá, ktorý zvolali opoziční poslanci, vládni poslanci ale neodsúhlasili jeho program.

Hlboké znepokojenie vyjadrila aj česká platformu Slobodu médiám. Podpísaní sú napríklad: dokumentaristka Olga Sommerová, novinár Adam Komers, bývalá ministerka spravodlivosti Hana Marvanová, režisér Břetislav Rychlík.

Fico vs. Denník N

Teraz najčítanejšie