Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Predčasné voľby opäť raz nebudú

1. Koalícia pokračuje: sporné body odložila, ale zhodla sa na podpore Glváča. 2. Paška si opäť vymýšľal o zlých Američanoch. 3. Šefčovičovi sa na poslednú chvíľu skladajú ľudia z rezortu práce.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Koalícia sa zhodla predovšetkým na Glváčovi

„Parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony,“ povedal po rokovaní koaličnej rady Robert Fico a zakrátko to tak v Národnej rade aspoň na prvý pohľad vyzeralo. Kým opozičné návrhy na doplnenie schôdze, podobne ako návrh Ondreja Dostála, aby plénum volilo kandidátov na ústavných sudcov o týždeň skôr, neprešli, koaličné návrhy prešli aj s pomocou časti opozície bez problémov.

No napriek tomu sa minimálne druhá časť Ficovej vety nepotvrdila. Koalícia totiž sedemnásť vlastných návrhov zákonov odložila na májovú schôdzu. Kríza, v rámci ktorej sa skloňovali aj predčasné voľby, sa teda ešte definitívne neskončila, ale už aspoň negraduje.

Za tých našich kamarátov. Príznačné je, že koaličná zhoda sa ukázala najmä pri hlasovaní o tom, či má parlament rokovať o vyslovení nedôvery podpredsedovi parlamentu Martinovi Glváčovi.

Niežeby to bolo prekvapenie, ale minimálne od minulého týždňa, odkedy je známy obsah obvinenia voči Kočnerovi, je to úplná nehanebnosť. Postaviť sa v takejto situácii za jeho dobrého kamaráta z vedenia parlamentu síce nemusí znamenať súhlas s vraždou, ale určite neschopnosť vnímania základných súvislostí a toleranciu neprijateľného spojenia medzi organizovaným zločinom a štátnou mocou.

Poslanci Smeru, SNS i Mosta-Híd ukázali, že vôbec nepochopili, čo veľká časť spoločnosti po vražde očakáva, a ak by aj niekedy v budúcnosti svoj názor zmenili, bude jasné, že sa tak stalo len z utilitárnych dôvodov.

Sudcovia ešte počkajú. To, že koalícia našla zhodu aj v tom, že odložila daňové nápady SNS či novelu tlačového zákona, je pozitívne tak z jej hľadiska, ako aj z hľadiska štátneho rozpočtu. Oveľa horšie je, že sa koaličné strany stále nezhodli na kandidátoch na ústavných sudcov, respektíve budú sa nimi zaoberať na budúci týždeň. Pritom dôsledky nefunkčnosti Ústavného súdu sú zjavné už dnes.

Nech si už o Harabinovej sťažnosti k prezidentským voľbám, v ktorej namieta, že Zuzana Čaputová pri financovaní svojej kampane obišla zákon, myslíme čokoľvek, má na ňu právo a Ústavný súd má povinnosť o nej rozhodnúť.

No súd má už viac ako mesiac len štyroch z trinástich členov, a preto nemôže rozhodovať v pléne. A vládna koalícia s tým zatiaľ nič neurobila, akoby jej časť ešte stále čakala, že sa prezidentom nakoniec stane Maroš Šefčovič.

Nejako to udržíme. „Parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony,“ povedal niekdajší premiér. Znelo to ako za starých čias, keď bol ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie