Denník N

Dcéra mi klamala o školských obedoch. Ako to mám riešiť, aby sa z nej nestal nečestný človek?

Ilustračné foto - Flickr.com/Paul
Ilustračné foto – Flickr.com/Paul

Keď viete, že dieťa klamalo, zbytočne sa ho nepýtajte, či klamalo. Ani sa nesnažte situáciu vyriešiť okamžite. Klamstvo už bolo vyrieknuté, obed je dávno zjedený, nemáte sa kam ponáhľať.

Píše Meghan Leahyová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Meghan Leahyová je certifikovaná rodičovská poradkyňa a v denníku Washington Post vedie poradňu o rodičovstve.

Otázka:

Moja dcéra začala tento rok chodiť do škôlky a odvtedy som ju viackrát prichytila pri klamstve. Išlo iba o drobnosti a nechcem z toho robiť veľkú vec, no ide o princíp.

Napríklad som si všimla, že si podľa obedového konta kupuje obedy, aj keď jej zabalím obed z domu. Spýtala som sa jej na to a poprela, že by si obed kupovala. Tak som sa zastavila za kuchárkami a tie mi potvrdili, že si vtedy obed naozaj kúpila.

Nie som si celkom istá, ako sa mám zachovať. Pýtala som sa jej len preto, aby som si to objasnila, nechcela som ju dostať do problémov. Som však presvedčená, že nečestnosť v malých veciach neskôr povedie k nečestnosti, keď pôjde o veľké veci. Mám to nechať tak alebo to mám riešiť?

Odpoveď:

Dostávam prekvapivo veľa otázok o deťoch, ktoré klamú, takže chcem, aby ste si uvedomili, že nie ste jediná. Vyzerá to tak, že podobné správanie sa pri deťoch v tomto veku (predpokladám, že vaša dcéra má päť alebo šesť rokov) stáva normou.

Prečo deti klamú? Ak si nedokážeme odpovedať na túto otázku, budeme iba tápať nad zlými riešeniami, ktoré dieťaťu nepomôžu a klamanie možno ešte zhoršia.

Ľudia sú stavaní na to, aby žili pohromade, našou primárnou túžbou je patriť jeden k druhému. Nie je to nič vedomé. Správanie, ktoré vidíme u detí, je zase poháňané potrebou prináležať k svojim rodičom či opatrovníkom.

No keď začnú navštevovať školu a sú obklopené rovesníkmi, chcú s nimi byť kamaráti. Predpokladám, že vaša dcéra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie