Denník N

Stručný sprievodca udalosťami, ktoré nestíhame vnímať pre prezidentské voľby

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

V posledných dňoch Európou a Amerikou hýbali udalosti, ktoré budú mať veľký vplyv aj na našu budúcnosť.

„V Európe sú len dva druhy štátov: malé a okrem nich malé, ktoré si však svoju malosť ešte neuvedomili.“ Podľa tejto definície niekdajšieho belgického premiéra Paula-Henriho Spaaka patrí Slovensko do prvej kategórie. Vždy sme vedeli, že sme malý štát a že veľké dejiny sa spravidla odohrávajú inde.

Aj preto sa zriedkakedy stane, že Európa na nás zaostrí udivený pohľad, ako v týchto dňoch vďaka Zuzane Čaputovej. Slovensko práve teraz vyzerá ako nejaké sympatické čudo, ktoré sa vynára z páchnuceho bahna strednej Európy.

Je sympatické, že slovenská spoločnosť – alebo aspoň jej významná časť – intenzívne prežíva prezidentské voľby. Je tiež pochopiteľné, že jej nezostáva čas všímať si, že aj inde sa práve teraz dejú veci, ktoré môžu našu budúcnosť ovplyvniť viac než výsledok našich volieb. Tu je výber niekoľkých udalostí, ktoré by sme mali pozorne vnímať napriek tomu, že sme zahltení domácou témou.

Ponížení Briti

V týchto dňoch sa rozhoduje o podobe Európskej únie, ktorá sa zmení najviac od roku 2004, keď sa rozšírila o nové štáty vrátane Slovenska. Príčinou je Veľká Británia, ktorá by mala Úniu opustiť.

Briti, ktorí v roku 2016 hlasovali za brexit, podľahli ilúzii, že sú veľkým národom a že sa môžu opäť stať hrdou a samostatnou veľmocou. Namiesto toho dnes 90 percent z nich podľa prieskumu súhlasí s tvrdením, že britský spôsob odchodu z EÚ je „celonárodným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Donald Trump

Teraz najčítanejšie