Denník N

Newsfilter: Fico skončil ako sluha popleteného farára zo Žakoviec

Deň pred voľbami parlament porazil džendžer, Šufliarsky bol posledný deň vo funkcii a Pellegrini v Nemecku. A my všetci poďme v sobotu voliť.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Kňaz Kuffa diktuje témy slovenskému parlamentu

Poslanci parlamentu v piatok rozhodli, že Slovensko nebude viazané záväzkami vyplývajúcimi z dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Zásluhu na tom má predovšetkým hnutie, ktoré vedú ľudia okolo kňaza Mariána Kuffu z obce Žakovce v okrese Kežmarok a Antona Chromíka známeho z organizácie takzvaného referenda za rodinu.

Títo ľudia napríklad pol druha roka po Slovensku organizovali protestné pochody s názvom „Proti zlu z Istanbulu“. Podarilo sa im tým masovo rozšíriť predstavu, že cieľom takzvaného Istanbulského dohovoru je narušiť predstavu, že základom rodiny je vzťah muža a ženy.

Je preto pravdepodobné, že rovnako ako časť verejnosti prijíma odmietnutie prijatia dohovoru ako útok na práva a ochranu žien, tak sa iná časť verejnosti potešila, pretože odmieta priznanie väčších práv zväzkom gejov a lesieb.

Odmietnutím takzvaného Istanbulského dohovoru sa priamo nič nemení na slovenských zákonoch na ochranu týraných žien, detí a mužov. Väčšina požiadaviek dohovoru už bola zapracovaná do slovenských zákonov.

Keby ste sa na názor spýtali Lipšica a Žitňanskej. Niet sporu o tom, že text takzvaného Istanbulského dohovoru nevytvára jasný a okamžitý priestor pre rozširovanie práv iných rodinných zväzkov ako muža a ženy, čo bol kľúčový argument odporcov dohovoru.

Aj medzi solídnymi vykladačmi práva však existuje spor, či sa časom nemôže stať, že napríklad široký výklad pojmu rod použitý v dokumente niekto využije ako podporu pre iné formy rodiny ako vzťah muža a ženy.

Ukázať si to môžeme na príklade rozdielnych názorov dvoch bývalých ministrov spravodlivosti Lucie Žitňanskej a Daniela Lipšica.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie