Denník N

Novinár o estónskej prezidentke: Je aktívna v zahraničných otázkach a bráni najzraniteľnejších

Prezidentka Estónskej republiky Kersti Kaljulaidová. Foto - TASR/AP
Prezidentka Estónskej republiky Kersti Kaljulaidová. Foto – TASR/AP

Estónsko má tiež svoju prezidentku a nikto tam nerieši, že je žena. „Estónska spoločnosť, našťastie, už má také veci za sebou,“ rozpráva estónsky novinár.

Estónsky novinár vysvetľuje, že spoločnosť v jeho krajine nerieši, či dokáže žena zladiť svoju prácu s materskými povinnosťami. Nikto sa nad tým už nepozastavuje, hovorí Raimo Poom a uvádza príklad ministerky školstva, ktorá má šesť detí. Jedno z nich porodila, keď bola poslankyňou, a ďalšie v ministerskej funkcii.

Kersti Kaljulaidová je najmladšou prezidentkou Estónska a zároveň prvou ženou v tomto úrade. Ako sa estónska spoločnosť od jej zvolenia zmenila?

Nemyslím si, že sa estónska spoločnosť po jej zvolení zmenila. Estónsky prezident má veľmi obmedzené právomoci a Kaljulaidová v podstate pokračuje v prístupe svojho predchodcu, ktorý príliš nezasahoval do vnútorných záležitostí štátu. Či to dokáže udržať, je otázne, a záleží to aj na koaličných jednaniach, ktoré práve prebiehajú a ktoré vedie bývalý centristický a liberálny premiér Jüri Ratas. Ten sa zúfalo snaží udržať si svoje kreslo aj za cenu spolupráce s krajne pravicovými politikmi. Ja si však, naopak, myslím, že prezidentka Kaljulaidová pomaly našla svoju politickú istotu a objavila vlastné silné stránky, v ktorých dokáže presadiť svoje názory. Musíte si uvedomiť, že pred tým, než sa stala hlavou štátu, nebola političkou, takže to trvalo nejaký čas.

Ako sa teda zmenila Kaljulaidová?

Vystupuje veľmi účinne a sebavedomo v otázkach medzinárodných vzťahov, veľmi aktívne podporuje presadenie opatrení týkajúcich sa zraniteľných skupín našej spoločnosti, či už v boji proti násiliu páchanému na ženách alebo v budovaní dôvery s našou ruskou menšinou.

Asi nemá rada otázky týkajúce sa toho, že je žena.

Nie, má averziu k otázkam o tom, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie