Denník N

Slováci, oslavujte

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Teraz každé malé dievča vidí, že sa môže stať aj prezidentkou. Možnosti naraz nepoznajú hranice.

Autor je šéfredaktorom českého týždenníka Respekt

Od novinárov sa väčšinou vyžaduje, aby premýšľali o budúcnosti a rozohrávali ďalšie možné partie. Rovnako tak, aby hľadali rôzne „ale“, pripomínali, čo sa mohlo urobiť inak, lepšie. V túto chvíľu si však myslím, že by si Slováci mali najmä tento moment užiť, osláviť ho. Podaril sa im totiž kúsok, ktorý je výnimočný aj v európskom kontexte.

Radosť je dôležitá ingrediencia politiky. Ak majú ľudia pocit, že volia stále len menšie zlo, má to vplyv na atmosféru v spoločnosti. A trochu ju to aj mení, silnie potom cynizmus, pragmatizmus, rastie pocit, že hodnoty treba skrývať, pretože predsa o ne nikto nestojí. Keď sa objaví kandidát(ka), ktorá si stojí za svojimi názormi a s ktorou sa môžu ľudia – pochopiteľne, nie všetci – identifikovať, je to veľká vzpruha.

Rozdiel medzi Zuzanou Čaputovou a Robertom Ficom nie je len v ich osobách. Je aj v tých, čo ich podporujú, a zdá sa viac než zrejmé, že kým od Fica jeho voliči čakajú predovšetkým nejaké benefity, stúpenci Čaputovej ju vidia ako hodnotovo blízku osobu. Je ťažké sa identifikovať s Ficom a ešte ťažšie je hľadať napojenie na jeho idey (podľa mňa ani neexistujú), ale je pomerne ľahké chcieť byť ako Čaputová. Preto toľko jej stúpencov cíti radosť – nie je to len úspech jednej kandidátky, ale prístupu k svetu.

V tomto ohľade prekračujú výsledky prezidentského súboja štátne hranice. Časť českej spoločnosti oslavuje, ako keby to boli české voľby. Dobrý pocit

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Komentáre

Teraz najčítanejšie