Denník N

Zavraždený, ale stále živý. Novinár Babčenko sa skrýva a čaká, kto vyhrá voľby

Arkadij Babčenko sa nechá vyfotiť iba v úplne neutrálnom prostredí. Nikto nesmie spoznať, kde bola fotka urobená. Foto - Deník N/Petra Procházková
Arkadij Babčenko sa nechá vyfotiť iba v úplne neutrálnom prostredí. Nikto nesmie spoznať, kde bola fotka urobená. Foto – Deník N/Petra Procházková

Prežil svoju vraždu, teraz čelí útokom hekerov, jeho dcéru sprevádzajú do školy ozbrojenci a on nesmie ísť s priateľmi ani na kávu. Veľa mu ich napokon ani neostalo. Ruský novinár žijúci na Ukrajine Arkadij Babčenko nemá žiaden plán.

Miesto, kde sa stretneme, mi oznámil cez jeden z internetových komunikačných kanálov. Telefónom so mnou nechcel hovoriť vôbec. SMS správy ignoroval. Messenger na Facebooku je vraj dostupný všetkým, čo vedia aspoň zapnúť počítač. Len pár hodín pred schôdzkou mi prezradil presný čas a názov jednej z kyjevských ulíc, kde sa nachádza istá inštitúcia.

Je to odľahlá priemyselná štvrť, kam sa z centra ukrajinskej metropoly ide veľmi dlho. Viac prezradiť nesmiem. Arkadij Babčenko je aj desať mesiacov po tom, čo ho na prahu jeho vlastného bytu „zastrelili“, pod prísnou ochranou ukrajinských bezpečnostných síl.

Život bez kávičiek

„Zmenil sa celý môj život. Všetko,“ priznáva. A netvári sa pri tom zrovna veselo. Keď som prichádzala k budove, ktorú po dohode so svojím bodyguardom vyhodnotil ako bezpečnú na stretnutie s novinárkou, otvoril s veľkým predstihom dvere.

Musel ma zďaleka vidieť. Zato ja som ho takmer nespoznala. Zimnú čiapku stiahnutú hlboko do čela nosí práve pre to, aby jeho tvár zostala čo najviac skrytá. Našťastie je naozaj chladno a fúka studený vietor z východu. Čo bude robiť v lete?

„Ako sa vám darí?“ Nenapadá mi duchaplnejšia otázka než táto. V prípade kolegu novinára Babčenka je však namieste.

„Vám všetkým, ktorí sa ma po 29. máji 2018 na toto spýtate, odpovedám rovnako: Nijako. Jednoducho sa nemám nijako,“ povie s trpkým úsmevom.

29. mája 2018 obletela svet správa, že v ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve bol zastrelený známy ruský novinár, kritik Kremľa a vojnový korešpondent Arkadij Babčenko. Na internete sa vzápätí objavili fotografie žurnalistu ležiaceho v kaluži krvi. Babčenkovej rodine začali volať známi a vyjadrovať sústrasť aj rozhorčenie, ponúkať pomoc.

Svetová novinárska obec ihneď vystúpila s verziou, že Babčenko patrí na zoznam novinárov, ktorí boli zavraždení v postsovietskom priestore pre svoje investigatívne projekty, kritiku Kremľa, mocných a bohatých alebo pre svoje občianske postoje.

30. mája na špeciálnej tlačovej konferencii agenti Služby bezpečnosti Ukrajiny oznámili, že išlo o zinscenovanú vraždu s cieľom odhaliť tých, ktorí si ju na novinára objednali. Túto informáciu potvrdil aj sám živý a zdravý Babčenko.

Novinárka Jelena Šukajevová číta verše na pamiatku zavraždeného kolegu Babčenka. O pár hodín zistí, že jeho smrť bola zinscenovaná. Foto – Wikimedia Commons

V miestnosti, kde sedíme, nie je vôbec nič. Len stoličky a stôl. Nič, čo by pomohlo komukoľvek identifikovať, kde sa rozhovor odohráva. „Keď sa chcem s niekým stretnúť, musím ho pozvať do nejakej budovy, nikdy nie na verejnosti, nikdy nie na ulici,“ vysvetľuje. „Žiadna kávička v kaviarni, žiadne nakupovanie… do obchodu nesmiem. Žijem ako Salman Rushdie.“

Za dverami neveľkej miestnosti, kde sa rozprávame, trpezlivo sedí mlčanlivý muž. Sprevádza novinárov na každom kroku. Odfotiť si Babčenka môžem, ale len pred holou stenou. Na ulici? V žiadnom prípade. Domov na návštevu? Vylúčené.

Hor sa do márnice

Arkadij Babčenko, ktorý naštval mnohých svojich priateľov, žije na bezpečnom mieste pod dvadsaťštyrihodinovou ochranou. Naštval ich preto, že ich donútil smútiť a obviňovať – ​​tentoraz však nespravodlivo – ruského prezidenta a ďalších. A potom vstal z mŕtvych.

„Priatelia, ktorí mi vysvetľovali, že toto som fakt nemal robiť, už sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie