Denník N

Newsfilter: Kým Pellegrini volá o pomoc, Fico neohrozene mlčí o prehre aj o Troškovej

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Emóciami spútaný Fico je stále nebezpečnejší. 2. Kotleba poslúžil Smeru, teraz si berie späť Harabina. 3. Spočítajme škody napáchané v mene Šefčoviča.

Správy vybral a komentoval Juraj JavorskýPodcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Emóciami spútaný Fico je stále nebezpečnejší

Premiér Pellegrini sa stal v pondelok druhým vplyvným členom Smeru, ktorý verejne priznal, že jeho strana prehrala prezidentské voľby. Prvým bol Peter Kažimír, ktorý to urobil už v nedeľu. Dvaja zo šiestich podpredsedov teda popierajú oficiálne vyhlásenie svojej strany, v ktorom bolo celkom vážne napísané, že „z tejto voľby vyšla strana Smer-SD posilnená“.

Na 20-ročné pomery v Smere sa to môže javiť takmer ako pokus o revolúciu. Ponúka sa však aj iná interpretácia, ktorá je oveľa temnejšia pre Smer aj pre všetkých ostatných.

Volanie o pomoc. Peter Kažimír bude už o pár týždňov v bezpečí guvernérskeho kresla NBS, mimo politiky, aj mimo Smeru. To je kľúčový fakt pri posudzovaní miery Kažimírovej vnútrostraníckej odvahy a revolučnej kapacity.

Peter Pellegrini nemá takýto únikový východ a jeho najbližší politický osud je spojený len so Smerom. Bez Kažimíra sa však podstatne zmenšuje jeho revolučná družina, ak by vôbec nad nejakou pomýšľal.

A preto sa dá Pellegriniho pondelkové vyhlásenie, že „Smer by mal odštartovať intenzívnu vnútrostranícku diskusiu“, len ťažko chápať inak, ako volanie o pomoc. Premiér nemá silu, aby v tichosti rozpútal peklo, aké si Fico zaslúži, a tak len nahlas vykrikuje o diskusii v nádeji, že ho vypočujú aspoň niektorí členovia strany. Je to poľutovaniahodná taktika politika, ktorý sa už toľkokrát podvolil, že si nikto nevie predstaviť opak.

Strana nebezpečného muža. Robert Fico opäť dáva najavo svoju dominanciu mlčaním. V normálnych stranách západného typu ponúkajú predsedovia po prehratých voľbách svoje kreslo, alebo aspoň novú víziu. Fico počas dvoch dní prehral voľby, utrpel porážku v prieskume dôveryhodnosti a ešte mu aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie