Denník N

Odkaz MMŠ: O miliónoch amerických dolárov, ktoré putujú z USA do Európy na podporu radikálnej pravice

Americký miliardár George Soros sa netají tým, že dáva milióny dolárov na podporu mimovládnych organizácií, ktorých cieľom je obhajoba ľudských práv a liberálnej demokracie. Aj preto ho autoritárski politici ako Viktor Orbán radi označujú za nepriateľa ľudstva.

Soros je však transparentný, zverejňuje kompletnú činnosť svojej nadácie vrátane toku peňazí. To sa nedá povedať o peniazoch napríklad z Ruska, ktoré tečú do Európy na podporu radikálnej pravice. A neprehľadný je aj tok peňazí konzervatívnych nadácií a organizácií v USA, ktoré miliónmi dolárov dotujú konzervatívne hnutia v Európe.

Portál openDemocracy sa pokúsil tieto peniaze vystopovať a uverejnil o tom správu, ktorá mala veľký ohlas aj v Európskom parlamente, lebo je z nej zjavné, že americkí konzervatívci sa usilujú ovplyvniť májové voľby do EP v prospech radikálnej pravice.

Pri čítaní tejto správy sa čitateľ nemôže celkom zbaviť dojmu, že jej autori majú podobné konšpiračné videnie sveta ako mnohí ich odporcovia z konzervatívneho tábora, ale napriek tomu sú v nej zaujímavé informácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie