Denník N

Newsfilter: Andrej Danko mal víziu a my všetci spolu s ním máme znova hanbu

Šéf parlamentu Andrej Danko z SNS nepripúšťa, že by bol plagiátorom, hoci ho z toho usvedčili učitelia. Foto N – Tomáš Benedikovič
Šéf parlamentu Andrej Danko z SNS nepripúšťa, že by bol plagiátorom, hoci ho z toho usvedčili učitelia. Foto N – Tomáš Benedikovič

Daň z potravín nebude. Štefunko už nebude predseda. Vedenie Smeru sa stretlo a zázrak sa nestal.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. EK skrotila Danka, daň z potravín nebude

Európska komisia v utorok doobeda oznámila, že predbežným opatrením zastavuje slovenský zákon, ktorý zavádza 2,5-percentnú daň z obratu najväčších obchodných reťazcov. Predseda SNS, ktorá nápad presadila, poobede oznámil, že zákon kompletne stiahnu.

Nech nasledujúce pripomenutie príbehu vzniku a zániku dane z potravín slúži na lepšie pochopenie, aká kombinácia populizmu, zákernosti, nedomyslenosti a posadnutosti sa skrýva v jednom jedinom Andrejovi Dankovi:

SNS začiatkom jesene navrhla zaviesť 2,5-percentnú daň z obratu obchodných reťazcov predávajúcich potraviny, pretože to podľa nej pomôže slovenským producentom. Výnos z tejto dane mal skončiť na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré ju malo potom deliť vybraným producentom slovenských potravín.

Odborná verejnosť a svorne koaliční aj opoziční politici SNS odkázali, že to predovšetkým dvihne ceny.

SNS povedala, že to ceny nedvihne a jej poslanci doniesli do parlamentu príslušný zákon.

Reťazec drogérií dm poslancom SNS vysvetlil, že ak by zákon v takej podobe prešiel, platili by nový odvod aj oni a teda by zrejme zdražela aj kozmetika. Poslanci SNS zistili, že zákon by postihol aj reťazce, ktoré vlastnia slovenské firmy, preto začali zákon upravovať.

Vo verejnej debate sa pre nový odvod ujal pojem Dankova daň z jedla, lebo ju presadzoval Andrej Danko a je to daň z jedla.

Zamestnávateľské zväzy vysvetľovali SNS, že to nie je dobrý nápad.

Odborári vysvetľovali SNS, že to nie je dobrý nápad.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Newsfilter

Odvod pre reťazce

Podcast Denníka N

PS/Spolu

Smer

Teraz najčítanejšie