Denník N

Nebude to Paríž ani Londýn. Najvyššiu budovu v západnej Európe postavia v neznámom dánskom mestečku

Plánovaná najvyššia budova v dánskom meste Brande. Foto - Bestseller/Dorte Mandrup
Plánovaná najvyššia budova v dánskom meste Brande. Foto – Bestseller/Dorte Mandrup

Je to bláznovstvo alebo prejav lokálpatriotizmu? Odevná spoločnosť Bestseller sa rozhodla postaviť svoju novú centrálu v malom dánskom meste Brande, kde pred vyše 30 rokmi vznikla.

Západná Európa bude mať novú najvyššiu budovu. Nepostavia ju v Paríži, Londýne ani vo Frankfurte, ale v Dánsku. Mrakodrap spoločnosti Bestseller však nebude zdobiť panorámu Kodane, ale malého dánskeho mesta so 7-tisíc obyvateľmi.

Mestská radnica schválila v polovici marca jeho výstavbu, a tak čoskoro v meste Brande vyrastie nová administratívna budova vysoká ako Eiffelova veža.

„Bude mať zaiste najväčší význam pre mesto Brande, ale nepochybujem, že to ovplyvní celé Stredné Jutsko,“ povedal pre dánsku stanicu DR starosta mesta Ib Lauritsen.

Brande, vzdialené od Kodane viac ako 280 kilometrov, bolo pre Dánov dôležité asi len pre železničnú stanicu, ktorou prechádzali vlaky. Najnovšie ho však bezpochyby zatraktívni najvyšší mrakodrap v západnej Európe, ktorý so svojimi 320 metrami prekoná aj londýnsku vežu Shard a bude dominovať plochej dánskej krajine.

Za plánom výstavby novej dominanty však nie je odvážna predstavivosť miestneho starostu, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie