Denník N

Reprezentanti v psích záprahoch či rybolove dostali od štátu viac ako cyklisti

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Slovenskí športovci majú tri oficiálne možnosti, ako získať podporu z verejných peňazí. Prvá je cez športové zväzy, ktoré dostávajú dotáciu od ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Druhou sú vrcholové strediská ako Dukla Banská Bystrica, Športové centrum polície či Národné športové centrum, ktoré sú dotované ministerstvami obrany, vnútra a školstva.

Treťou je takzvaný Top tím. Tento inštitút vznikol po roku 2000 ako nástroj na podporu individuálnych olympijských športovcov ministerstvom školstva. Postupom času doň pribudli aj zdravotne znevýhodnení športovci a zástupcovia neolympijských športov.

Na rok 2019 k športovcom cez Top tím pretiekli viac ako štyri milióny eur. S kľúčom na prerozdeľovanie však nie sú spokojní všetci. Takmer polovicu všetkých peňazí dostali športovci z dvoch odvetví – kanoistika a zdravotne znevýhodnení.

Napríklad jediným podporovaným cyklistom je Peter Sagan, ktorý na rok 2019 dostal 50-tisíc eur a 12-tisíc eur na realizačný tím. Jeho brat Juraj nemá nárok ani na euro, hoci je pravidelným účastníkom pretekov najvyššej úrovne WorldTour.

Žiadna dotácia nejde ani tenistkám a tenistom, hoci v prvej svetovej stovke sa pohybujú hneď niekoľkí – napríklad Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková či Martin Kližan.

Osem športovcov zo Slovenského zväzu psích záprahov však dostalo dokopy 69-tisíc eur, reprezentanti v rybolovnej technike 67-tisíc eur.

Nárok nemá ani Volko

Šprintér Ján Volko sa v marci v škótskom Glasgowe stal halovým majstrom Európy v behu na 60 metrov. Po návrate na Slovensko upozornil, že ani takýto výsledok nemusí stačiť, aby dostal peniaze cez Top tím.

Volko nárok na odmenu na budúci rok zatiaľ nemá, keďže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie