Denník N

Bude vaše dieťa v letnom tábore v bezpečí? Tu je 10 rád odborníkov

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Ako vybrať pre dieťa bezpečný tábor, ako skontrolovať, či je dieťa v poriadku, a čo robiť, keď máte po návrate dieťaťa z tábora podozrenie, že sa mohlo stať obeťou sexuálneho zneužívania? Spýtali sme sa dlhoročného organizátora táborov Zdeňka Friedricha a Mariany Kováčovej, riaditeľky neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá pomáha týraným a sexuálne zneužívaným deťom.

1. Ak môžete, choďte na miesto konania tábora ešte pred tým, než ho objednáte

Rodičia zväčša posudzujú kvalitu tábora podľa toho, či má dieťa komfortné ubytovanie a bohatý denný program. O správaní organizátora a vedúcich sa spravidla dozvedia až vtedy, keď sa dieťa z tábora vráti.

Dlhoročný organizátor táborov Zdeněk Friedrich odporúča skontrolovať si tábor už dopredu – urobiť si s deťmi mimo sezóny výlet na miesto plánovaného tábora, prezrieť si okolie a porozprávať sa so zamestnancami rekreačného zariadenia, kde sa bude tábor konať.

„Stačí im povedať, s ktorou cestovnou kanceláriou, agentúrou alebo iným usporiadateľom príde dieťa do tábora, a spýtať sa, aké zvyčajne býva zloženie vedúcich, ako sa starajú o deti alebo aký je režim v tábore,“ radí Zdeněk Friedrich. Potom je dobré vyžiadať si od usporiadateľa tábora kontakt na niektorého z rodičov, ktorého dieťa navštívilo tábor v minulom roku, a spýtať sa na jeho skúsenosti – kedy chodili deti spať, čo robili večer vedúci, ako riešili prípadné spory medzi deťmi a či sa v tábore neudialo niečo mimoriadne.

2. Nespoliehajte sa na to, že tábory kontroluje štát

Rodičia si dnes môžu vybrať zo stoviek detských táborov, ktoré organizujú cestovné kancelárie, občianske združenia a firmy, ktoré vlastnia oprávnenie na takúto činnosť. Zákon im ukladá, aby spĺňali podmienky, ktoré zabezpečia ochranu zdravia detí. Musia vypracovať prevádzkový poriadok, ktorý predložia na schválenie Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Práve ten by mal kontrolovať aj ich činnosť, no v praxi to robí len čiastočne. „Zamestnanci RÚVZ majú predpísaný rozpočet, za sezónu si vytypujú niekoľko rekreačných zariadení, ktoré navštívia, a na všetky turnusy sa nikdy nedostanú,“ hovorí Zdeněk Friedrich.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie