Denník N

Vyvíjajú autonómny mobilný robot, vlani ho vyskúšali v košickej nemocnici

Ján Bačík prednášal minulý týždeň o autonómnom mobilnom robote vo Fablabe vo Vedeckom parku UK. Na zábere sedí na autonómnom mobilnom robote. Foto – archív J. B.
Ján Bačík prednášal minulý týždeň o autonómnom mobilnom robote vo Fablabe vo Vedeckom parku UK. Na zábere sedí na autonómnom mobilnom robote. Foto – archív J. B.

Svet speje k plnej automatizácii, hovorí v rozhovore slovenský konštruktér.

Konštruktér JÁN BAČÍK (31) pracuje na Katedre elektrotechniky a mechatroniky FEI Technickej univerzity v Košiciach, kde sa zaoberá automatizáciou priemyselných systémov, a v spoločnosti Photoneo, v ktorej pôsobí ako vedúci vývoja autonómneho mobilného robota. Vyvinul prvý slovenský priemyselne vyrábaný a certifikovaný autonómny mobilný robot Phollower 100. Jeho prototyp s názvom Pathfinder nasadil minulý rok v nemocnici Košice-Šaca.

Na čo slúžil autonómny mobilný robot v košickej nemocnici?

S nemocnicou v Šaci máme dobré vzťahy, tak mi napadlo, že by som spojil myšlienku mobilnej robotiky s prostredím nemocnice. Dohodli sme sa na pilotnom projekte, aby robot nosil lieky z lekárne na prízemí na oddelenie ortopédie na piatom poschodí.

Ako vyzerala reálna prevádzka robota?

Pri lekárni mal robot vyčlenené parkovisko, a keď prišla objednávka na lieky, lekárničky zásielku pripravili a stroj si zavolali do lekárne. Na zariadení bola prepravka s dvierkami, ktorá bola chránená elektronickým zámkom. Do nej vložili lieky. Potom na displeji zvolili poschodie, kam mal robot ísť. Keď vozidlo došlo k výťahu, obsluhe zaslalo správu, že pri ňom čaká. Po príchode výťahu mu dala obsluha pokyn, aby nastúpil. Na zvolenom poschodí robot vystúpil a následne službukonajúcej sestre poslal správu, že je na oddelení a zásielku možno vyložiť.

Aké mali ľudia s robotom skúsenosti?

Boli dva tábory – niektorí ľudia boli nadšení, no iní mali obavy, najmä zo straty práce. Podstatou robota však nie je pripraviť ľudí o prácu, ale odľahčiť personál a zefektívniť prácu, aby v nej neboli zbytočné prestoje, keď sa človek zarozpráva alebo stratí.

Experimentujú aj v zahraničných nemocniciach s podobnými autonómnymi mobilnými robotmi?

Áno. Určené sú buď na rozvoz stravy, alebo špinavej bielizne. V Šaci sa to dalo použiť iba na lieky, keďže výťahy na stravu boli bez ľudskej obsluhy. Robot vozil na ortopédiu aj zdravotnícke pomôcky – vďaka tomu sa s ťažkým nákladom nemuseli namáhať ľudia.

Dokázal sa robot pri pohybe vyhnúť prekážke?

Nie. Ak sa v jeho blízkosti objavil človek, robot sa zastavil a počkal, kým prejde. V reálnej prevádzke mali ľudia tendenciu vyhýbať sa mu a uvoľňovali mu cestu. Ak by mu do trasy postavili škatuľu, robot by zastal, no po krátkom čase by si personál všimol, že nevykonáva žiadnu činnosť a stojí. Lekárničky z lekárne vedeli v takých prípadoch zasiahnuť. Keďže na oboch stranách nemocničnej chodby boli lavičky, ľudia s barlami a na vozíkoch, vozidlo sa pohybovalo pomaly, rýchlosťou len 20 centimetrov za sekundu. Nemohli sme okolo nich prefrčať.

Foto – Photoneo/archív J. B.

Podľa čoho sa robot pohyboval v danom prostredí?

Robot si najprv vytvoril virtuálnu mapu prostredia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie