Denník N

Zo zvolenej osmičky sa dajú vybrať štyria ústavní sudcovia, favoritom osobností je advokát Ivan Fiačan

Ivan Fiačan. Foto - TASR
Ivan Fiačan. Foto – TASR

Aktualizované 7. 4. (doplnené o stanovisko predsedníčky Súdnej rady) – Poslanci vybrali namiesto osemnástich mien len osem, z nich asi najznámejšia je predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. To však nemusí byť zárukou, že sa dostane na Ústavný súd.

Jeho meno nepatrilo ani v prvej, ani v druhej voľbe kandidátov na ústavných sudcov k jasným favoritom. Advokát Ivan Fiačan patril skôr do priemeru, pri ktorom si odborníci hovorili, že ak prejde výberom v parlamente a neskôr aj tým prezidentovým, nebude to „žiadna hanba“.

Nami oslovení odborníci síce nechceli priamo hovoriť, koho by oni na Ústavný súd poslali, no pri odpovediach mimo záznamu sa zhodujú práve na mene Ivana Fiačana. Argumentom v jeho prospech je aj 112 hlasov získaných v parlamente, čo znamená, že zaňho hlasovala koalícia aj opozícia.

Okrem neho poslanci prezidentovi vybrali predsedníčku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú, predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana či šéfa okresného súdu v Galante Ľuboša Szigetiho. Do osmičky sa dostal tiež advokát Rastislav Kaššák, ktorý je aj vysokoškolským pedagógom. Dlhé roky už prednáša právo aj úspešný Peter Molnár, ktorý je súčasne aj exekútorom.

Šesticu vymenovaných kandidátov doplnil vo štvrtok advokát a pedagóg Miloš Maďar, ako aj advokát a správca konkurznej podstaty Pavol Malich.

Z týchto ôsmich mien by mal prezident Andrej Kiska vybrať štyroch ústavných sudcov. Avizoval, že je na výber pripravený.

Štyria dobrí sa nájdu

Väčšina týchto mien je pomerne neznáma a ani jeden výrazne nevynikol počas verejného vypočúvania. Sú teda v zvolenej osmičke okrem Fiačana ďalší traja, ktorí by na Ústavnom súde obstáli?

Odpovede osobností, ktoré oslovil Denník N, sú rôzne. Riaditeľ Ústavu štátu a práva Jozef Vozár by bez váhania vedel povedať len dve-tri mená. Právnik Peter Kubina hovorí o štyroch. Rovnako aj právnička Via Iuris Kristína Babiaková.

Člen Súdnej rady Pavol Žilinčík má istotu len pri jednom kandidátovi. Dodáva, že v zozname sú kandidáti, ktorí majú predpoklady vykonávať funkciu dobre, potom takí, o ktorých kvalitách sa presvedčíme až na súde, ale viacero je takých, ktorí by sa na základe svojej doterajšej činnosti na Ústavný súd určite dostať nemali.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie