Denník N

Synovi čítam rozprávky, pomôže mu to so slovnou zásobou aj s empatiou

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Spoločné čítanie ponúka rodičom možnosť sústrediť sa len na svoje dieťa. Zároveň u detí rozvíja reč aj predstavivosť.

Synovi som začala čítať knihy, keď mal päť mesiacov. Najskôr na mňa z postieľky hľadel prekvapene, nezaujímala ho obľúbená hračka ani odkopávanie sa z periny, len môj hlas. Po pár dňoch si na tento večerný rituál zvykol a pred spánkom čaká na ďalší príbeh. Možno mi za to neskôr poďakuje.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Pediatrics totiž čítanie rozprávok môže pozitívne ovplyvniť sociálny aj emocionálny vývoj dieťa. Štúdia tiež uvádza, že čas strávený pri knihe pomôže deťom naučiť sa kontrolovať svoje pocity a obmedziť problémové správanie, akým je hnev či hyperaktivita.

Menej agresie a hyperaktivity

Štúdia sa zamerala na 675 rodín s deťmi do päť rokov. Pri návšteve newyorskej pediatrickej kliniky dostali rodičia knihy a hračky a rozprávali sa s odborníkom o vývoji svojho dieťaťa a aj o zmenách, ktoré si na ňom všimli.

Následne sa so svojím dieťaťom hrali a čítali mu približne päť minút (dĺžka čítania závisela od veku dieťaťa). Všetky tieto aktivity snímali na kameru, video si potom rodičia pozreli s odborníkom z výskumného tímu, ktorý im vysvetľoval správanie dieťaťa. Mnohí rodičia boli prekvapení, ako pozitívne dieťa reagovalo na odporúčané hry a čítanie kníh.

Zapojené rodiny boli súčasťou takzvaného Interaktívneho videoprojektu, ktorý sa začal ako program pre dojčatá a batoľatá pracujúcich rodičov s nižším príjmom v New Yorku. V programe ich sledovali počas návštev pediatrickej kliniky. Zverejnené dáta ukázali, že už trojročné deti, ktorým sa rodičia venovali podľa odporúčaní, zlepšili svoje správanie – boli menej agresívne a hyperaktívne.

Nová štúdia nadviazala na predchádzajúce dáta a sledovala tieto deti o rok a pol neskôr, teda krátko pred nástupom do školy. Výskumníci sa zamerali hlavne na to, či zlepšené správanie u detí pretrvalo. Zistili, že deti, ktorým rodičia ďalej čítali knihy, boli stále menej náchylné na problémy so správaním či s pozornosťou.

Niektoré deti vo veku od troch do päť rokov zaradili do druhej fázy projektu, kde pokračovali v sledovaní interakcií detí a rodičov, ktorí im čítali rozprávky a hrali sa s nimi. Opäť to na deti malo pozitívny vplyv, predovšetkým v znížení hyperaktivity.

Stretnúť sa a byť spolu

Rodičovská starostlivosť pomohla deťom napredovať bez ohľadu na to, že pochádzali z chudobnejšieho prostredia, a mali tak väčší sklon k problémovému správaniu. Podľa štúdie sa tak oplatí investovať čas do čítania rozprávok, pričom spoločnú aktivitu odporúčajú aj psychológovia.

„Keď rodičia čítajú deťom, poskytujú im príležitosť rozmýšľať o postavách aj o ich pocitoch,“ hovorí pre Denník N psychologička Zuzana Dankulincová, ktorá pôsobí na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. „Spoločné čítanie zároveň otvára mnoho zvedavých otázok zo strany detí a dáva vynikajúci základ na ďalší spoločný rozhovor. Pomáha tak deťom utvárať si predstavu o svete okolo nich, zorientovať sa v ňom a pochopiť ho.“

Podľa Dankulincovej spoločné čítanie vytvára priestor stretnúť sa a byť spolu. Ponúka rodičom možnosť sústrediť sa len na svoje dieťa. A zároveň u detí rozvíja reč aj pozornosť, ich predstavivosť, emocionalitu aj schopnosť vcítiť sa do iných.

„Výsledky viacerých štúdií naznačujú, že deti, ktorým sa pravidelne číta, majú väčšiu a bohatšiu slovnú zásobu v porovnaní s tými, ktorým rodičia pravidelne nečítajú,“ vysvetľuje.

„V porovnaní s rozprávkami, ktoré deti sledujú v televízii, v kine, na počítači, tablete či mobile, dostáva ich predstavivosť viac priestoru na realizáciu. Nie sú limitované konkrétnou vizuálnou podobou, ktorá im je predkladaná. Je len a len na nich, ako si hlavných hrdinov či priestor, v ktorom sa nachádzajú, predstavia.“

Podobnú skúsenosť má aj Katarína, mama 2-ročnej Eli. Pravidelné čítanie rozprávok jej dcére pomohlo hlavne s rozširovaním slovnej zásoby a s rozvojom fantázie.

„Eli si sama vymýšľa mnohé príbehy a kombinuje tie, ktoré už počula,“ hovorí Katarína. „Najväčší vplyv to však má na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy, Veda

Teraz najčítanejšie