Denník N

Nie sú to len skafandre. Veľa vecí ženám nepasuje

Na vesmírnej prechádzke. Foto - NASA/AP
Na vesmírnej prechádzke. Foto – NASA/AP

Astronautky nie sú jediné, kto má problém s pracovným odevom. Ani nepriestrelné vesty pre policajtky a vojačky neberú do úvahy ich odlišnú anatómiu.

Mala to byť veľká vec. NASA ohlásila, že prvý raz v histórii vystúpi z Medzinárodnej vesmírnej stanice do kozmického priestoru dvojica žien. Napokon z toho nebolo nič, lebo sa zistilo, že na stanici bol len jeden skafander vo veľkosti M, ktorú nosí astronautka Christina Kochová aj jej kolegyňa Anna McClainová. Vymeniť batérie tak išla len McClainová sprevádzaná mužským kolegom.

Tento lapsus spôsobil, že NASA obvinili zo sexizmu, čo bolo čiastočne spôsobené aj tým, že táto organizácia nemá vo vzťahu k ženám a rodovej rovnosti históriu, na ktorú by mohla byť hrdá. A hoci je možné, že celá situácia vznikla naozaj nešťastnou zhodou okolností a neprezieravým plánovaním, NASA sa dostala do zlého svetla.

„Dokonca aj astronautka, ktorá presvedčila svojou kompetentnosťou a schopnosťami, stále v pracuje oblasti, ktorá bola roky výhradne alebo takmer výhradne mužskou doménou,“ povedala časopisu Foreign Policy kanadská lekárka Shawna Pandyaová, ktorá je momentálne zapojená v programe pre budúce astronautky a astronautov.

Výstroj a pomôcky, ktoré má k dispozícii, to len potvrdzujú. Pandyaová si na simulátore v americkom štáte Utah nacvičuje, aké sú podmienky na Marse. „Vždy, keď vystupujeme ‚von‘, musíme si obliecť špeciálny skafander, ktorý má na chrbte vak s podpornými systémami. Štandardný vak je vytvorený pre muža a to spôsobovalo, že mi z pliec stále padali jeho popruhy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie