Denník N

Čo treba prezradiť a vysvetliť Erikovi Tomášovi

Foto – TASR
Foto – TASR

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu, poradca prezidenta SR

Zvolením ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých si prezident môže vybrať štyroch, sa podarilo sfunkčniť plénum Ústavného súdu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poslanec Národnej rady za Smer-SD Erik Tomáš. Podľa neho sa sfunkční plénum Ústavného súdu, ktoré rozhoduje o dôležitejších sťažnostiach ako senáty.

Neviem, ako sa rozhodne prezident republiky, ktorý nesie najväčšiu zodpovednosť za chod ústavných orgánov vrátane Ústavného súdu. Či vymenuje alebo nevymenuje sudcov aj z obmedzenej ponuky. Je to výlučne na ňom. Lenže víťazoslávny výkrik poslanca Národnej rady o úspechu a sfunkčnení pléna Ústavného súdu nemôžem ako bývalý sudca a predseda Ústavného súdu ponechať bez patričnej, a čiastočne aj príkrej reakcie.

Devalvácia Ústavného súdu na nevyhnutný počet sudcov

Ako vie pán Tomáš, kedy dochádza ku sfunkčneniu pléna? Stačia čísla? Kedy pán poslanec Tomáš pôsobil na Ústavnom súde? Pozná zložité procedúry, ktoré vedú k ochrane ústavnosti v konaní pred plénom? Alebo mu jeho kvázi optimistické závery pošepol niekto znalý vnútorných pomerov na tomto súde? Pochybujem.

Považujem preto za vrchol politickej arogancie a trúfalosti, ak laik, len vďaka tomu, že vie plynule rozprávať, prijíma závery, na ktoré má síce v rámci slobody prejavu neodškriepiteľný nárok, ale ktorými škandálnym spôsobom dehonestuje najmocnejší súd v štáte. Redukuje jeho riadne fungovanie len na obyčajný počet sudcov. Numero, ktoré nestačí dokonca ani len na to, aby riadne existoval okresný súd.

Čo by mal poslanec Tomáš vedieť

Po prvé, ani jeden zo zvolených kandidátov aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie