Denník N

Ešte jeden blesk a otočili by sa 150 metrov pod vrcholom. Slováci natočili film o prvovýstupe na päťtisícovku

Film Summer Bouquet zaznamenáva výstup na Pik Alexandra Bloka v Kirgizsku. Na sníme horolezci Martin Grajciar, Vladimír Linek, Ondrej Húserka a Jozef Krištoffy (zľava doprava). Foto – MANOfactory
Film Summer Bouquet zaznamenáva výstup na Pik Alexandra Bloka v Kirgizsku. Na sníme horolezci Martin Grajciar, Vladimír Linek, Ondrej Húserka a Jozef Krištoffy (zľava doprava). Foto – MANOfactory

Štvorica slovenských horolezcov vytýčila úplne novú lezeckú trasu na Piku Alexandra Bloka. Keď sa ich výkony spočítali, celú cestu vyliezli voľne.

Filmár, kameraman a horolezec Martin Grajciar (42) z MANOfactory natočil v roku 2017 film Summer Bouquet o lezeckom prvovýstupe štvorice horolezcov na západnú stenu Piku Alexandra Bloka (5239 m) v oblasti Pamír-Alaj v Kirgizsku. Slovenský horolezecký spolok JAMES ocenil výstup striebornou karabínou. Film mal premiéru na Medzinárodnom festivale horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý sa konal na konci marca v Bratislave.

Prečo ste sa vybrali na výstup práve do Kirgizska?

Pôvodne sme uvažovali o Baffinovom ostrove na severe Kanady, kde boli ešte horšie zimné podmienky ako v Kirgizsku. No výprava by bola veľmi drahá, a preto sme hľadali alternatívu. S nápadom ísť do Kirgizska prišli dvaja členovia expedície, Jožo Krištoffy a Vlado Linek, ktorý chcel miestne steny navštíviť už dlhšie. V jednej českej cestovke nám poradili s ubytovaním aj cestou.

Čím sú miestne kopce zaujímavé?

Oblasť sa volá Pamír-Alaj a ide o predhorie Pamíru so sedemtisícovkami. V Pamíre-Alaji sú päťtisícovky. Pri výbere bolo dôležité, aby to bola žulová skala so škárovým systémom a bola tam trasa, ktorú predtým ešte niekto nevyšiel. Čiže išlo o prvovýstup.

Podľa čoho ste sa rozhodovali, akou trasou sa vydáte?

Mali sme fotky steny a vedeli sme, že v ľavej časti juhozápadnej steny bolo zopár ciest zlezených ešte z čias Sovietskeho zväzu. Nám sa pozdávala pravá strana – je strmá a vedeli sme, že tadiaľ ešte nikto neliezol. V poslednej dedinke pred horami sme stretli ruského lezca, môjho kamaráta, ktorého som poznal z pretekov Svetového pohára v ľadovom lezení. Pomohol nám s orientáciou v teréne.

Trailer k dokumentu Summer Bouquet. Zdroj – Vimeo

Čo znamená škárové lezenie?

Škára je štrbina v stene a môže mať od niekoľko milimetrov do povedzme pol metra, keď už ide skôr o komín. Škára je ako nepretržitý chyt. Ak je príliš úzka, môžete sa v nej aspoň zaistiť – dáte do nej skobu či friendy, čo sú mechanické vklínence, ktoré stlačíte a vložíte do škáry, kde sa roztiahnu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie