Denník N

Šéf správ RTVS Chuguryan: Poslaním RTVS sú aj povinné jazdy

Šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan. Foto - RTVS
Šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan. Foto – RTVS

Rozhovor so šéfom verejnoprávneho spravodajstva: o návrate do televízie, o práci na tlačových odboroch Petra Plavčana a Ľubomíra Jahnátka, o odchode kritických redaktorov aj o postoji k SNS.

Vahram Chuguryan (44) je riaditeľ sekcie spravodajstva RTVS, kam nastúpil pred rokom. Krátko nato z verejnoprávnej televízie a rozhlasu odišlo – dobrovoľne aj nedobrovoľne – vyše dvadsať novinárov. V rozhovore hovorí:

  • či je RTVS pod jeho vedením objektívnejšia a prečo,
  • prečo večerným správam po prvý raz po rokoch klesla sledovanosť,
  • prečo RTVS kandidátom na prezidenta posielala dopredu otázky na rozhovor,
  • či sa ako bývalý zamestnanec ministerstiev dostal do konfliktu záujmov,
  • ako vníma otázky o vzťahu medzi SNS a RTVS.

Pred rokom ste nastúpili do funkcie šéfa spravodajstva RTVS. Pochváľte sa, ktoré tri úspechy ste za ten čas dosiahli?

Najväčším prekvapením po príchode do redakcie spravodajstva pre mňa bolo, že tu nefungoval samovzdelávací proces. Ľudia tu dlhé roky nemali žiadny workshop. To by vo verejnoprávnom médiu fungovať malo, začali sme sa teda orientovať týmto smerom. V týchto dňoch finalizujeme zmluvu s Európskou vysielacou úniou (EBU), vďaka ktorej sa RTVS stane vzdelávacím centrom EBU.

Čo to znamená?

Budú k nám chodiť novinári z členských krajín EBU, ktorá združuje takmer 120 verejnoprávnych médií z 56 krajín. Prvý medzinárodný workshop na pôde RTVS bude už v júni, príde k nám 24 novinárov, ktorí sa budú venovať dátovej žurnalistike. Vzdelávať ich budú spíkri z BBC a zo švédskej verejnoprávnej televízie, ktorí sa dátovej žurnalistike dlhodobo venujú.

Okej, to je taká vec dovnútra. Skúste menovať úspech, ktorý mohli zaznamenať aj diváci.

Vnímam to tak, že keď sa dovzdeláme my, porastie aj kvalita spravodajstva na obrazovke i v rádiu. Podobne ako s EBU, BBC alebo Českou televíziou spolupracujeme s Európskym parlamentom. Vďaka partnerstvu s EP sme požiadali o grant a k blížiacim sa európskym voľbám sme pripravili veľmi užitočnú a potrebnú reláciu „V centre Európy“, ktorá interaktívnym a atraktívnym spôsobom divákom približuje, o čom je Európsky parlament. Vysielame redaktorov na rôzne podujatia do sveta a znalosti, ktoré si prinesú, sú obohatením aj pre divákov a poslucháčov.

Zaujímajú ma skôr obsahové úspechy. Výkladnou skriňou redakcie spravodajstva RTVS by mali byť večerné správy – aké zmeny tam mohli postrehnúť diváci?

Redakcia spravodajstva nie je len o večerných správach. Viacerí si to neuvedomujú, ale pripravujeme množstvo relácií – od Ranných správ cez Občana za dverami, ktorý je jednotkou na trhu, Slovensko v obrazoch, Svet v obrazoch, K veci, Z prvej ruky až po Správy a komentáre. Napríklad obnovená redakcia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

RTVS za Machaja

Slovensko

Teraz najčítanejšie