Denník N

O hymne, nacionalizme a hlavne o pokrytectve

Béla Bugár a Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Béla Bugár a Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenskí aj maďarskí politici otázky kultúry, identity a menšinových práv vyťahujú alebo zametajú pod koberec účelovo.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Volebné víťazstvo Zuzany Čaputovej považovali mnohí za dôkaz, že takzvané kultúrno-etické otázky a nacionalizmus už v slovenskej politike a spoločnosti nehrajú zásadnú úlohu. Krátko nato však poslanci SNS prišli s novelou zákona o štátnych symboloch, ktorá pobúrila maďarskú menšinu i Budapešť.

Novelu pravdepodobne omylom alebo z čírej neschopnosti podporila aj väčšina poslancov Mosta-Híd. Bugárovci museli dokonca opäť pohroziť odchodom z koalície, ak zákon nebude zmenený, aby svoje zlyhanie v očiach menšinových voličov nejako prekryli.

Zdalo by sa, že novela zákona a veľmi emotívna reakcia na ňu spochybnila tvrdenie o tom, že význam kultúrno-etických, nacionálnych, symbolických a identitotvorných otázok na Slovensku upadá. V skutočnosti je to zložitejšie.

Bez zmenšovania vplyvu podobných faktorov, spor o hymnu rovnako ako celé obdobie vlády súčasnej koalície upozorňujú skôr na to, ako pokrytecky sa slovenské aj maďarské strany v týchto otázkach vždy správali.

Novela zákona upravujúca podmienky, za ktorých by sa na Slovensku mala hrať hymna iných štátov, je nejasná, nejednoznačná a zbytočná. Jej výklad sa rôzni a svojou nejasnosťou dáva široké možnosti, ako ju v sporných príkladoch vykladať.

Tvrdenie, že zákon neobmedzuje hranie maďarskej hymny napríklad na akciách kultúrneho zväzu Csemadok, lebo tu máme zákon o slobode prejavu, platí iba čiastočne. Pri skúsenosti so slovenskými súdmi, s ich často svojráznymi rozhodnutiami a s úpornou snahou vládnej koalície naplniť nový Ústavný súd vlastnými ľuďmi, nejednoznačnosť zákona menšinu znepokojila oprávnene. Najmä ak obsahuje zbytočné sankcie pre právnické osoby, teda napríklad aj pre Csemadok.

K znepokojeniu menšiny prispelo, že motivácia predkladateľov zákona bola zjavne nacionalistická. Z parlamentného vystúpenia Dušana Tittela jasne vyplýva, že sami novelu skutočne chápali tak, ako sa jej menšina obávala. Je to zároveň dôkaz, že sa SNS príliš nezmenila a nacionálno-symbolické otázky hrajú v mentalite strany stále významnú úlohu. Ale zďaleka nie tú najdôležitejšiu.

Je to až zábavné

Aj keď je to vo svojom výsledku pozitívne, je až zábavné sledovať, ako sa Smer a SNS v koalícii s Mostom (aspoň navonok) bez problémov zmierili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Maďarské strany na Slovensku

Most-Híd

SNS

Komentáre

Teraz najčítanejšie