Denník N

Lučanský: Kováčikovu hotovosť vyšetrujeme, Šufliarsky je čestný prokurátor

Foto - TASR
Foto – TASR

Parlament vypočul kandidátov na policajného prezidenta, ministerke vnútra odporučil Milana Lučanského a Ivana Ševčíka.

Polícia začala vyšetrovať prípad špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý v septembri 2017 vložil na účet v Slovenskej sporiteľni 204-tisíc eur v hotovosti.

Policajný prezident Milan Lučanský potvrdil, že vo veci bolo začaté trestné stíhanie. V stredu odpovedal na otázky na vypočutí pred výborom pre obranu a bezpečnosť, ktorý vypočúval kandidátov na policajného prezidenta. Lučanského a Ivana Ševčíka výbor odporučil po vypočúvaniach ministerke vnútra Denise Sakovej ako kandidátov, z ktorých by mala vybrať nového prezidenta policajného zboru.

Nepreverený vklad 204-tisíc

Lučanského odpoveď o Kováčikovi súvisí s prípadom, v ktorom polícia najprv ignorovala hlásenie z banky o neobvyklej bankovej operácii po tom, čo spravil veľký vklad. Ignorovala ho, hoci špeciálny prokurátor takou hotovosťou legálne podľa výšky svojich príjmov nedisponoval. Za tieto peniaze kúpil dom svojmu synovi v Pezinku.

„Bola vykonaná kontrola k tomu, či boli zistené pochybenia, a zistila zlyhania a na základe toho budú teraz vyvodené disciplinárne tresty. Nikto nič nezamietol,“ povedal Lučanský na vypočutí. „Môžem vás ubezpečiť, že sa to rieši, trestné konanie má svoje pravidlá.“

Kováčik je stále vo funkcii, nechce odstúpiť a je tak nadriadený napríklad aj prokurátorom, ktorí dozorujú prípad vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho priateľku Martinu Kušnírovú.

Prokurátor Dušan Kováčik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Z funkcií už museli po vražde odísť námestníci generálneho prokurátora Peter Šufliarsky a René Vanek. Šufliarsky za to, že si vymieňal stovky SMS správ s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z toho, že si objednal vraždu novinára. Vanek za to, že si písal s ďalšou obvinenou z objednávky vraždy Alenou Zsuzsovou.

Lučanský na vypočutí hovoril, že stále verí Petrovi Šufliarskemu, že je čestný prokurátor. „Ako poznám jeho, odpisuje všetkým ľuďom, ktorí mu písali. Neverím, že by sa zapredal. Verím, že čas ukáže, že bola príprava úkladnej vraždy na jeho osobu, a že sa pravda ukáže.“ SMS správy Šufliarskeho teraz podľa neho preveruje odbor korupcie.

Lučanský povedal, že aj jeho chcel Kočner kontaktovať, ale nestretol sa s ním a ani si netykali.

Ako by lustroval

Prokurátorom je stále aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorého nahrávka rozhovoru s Kočnerom sa tiež našla pri vyšetrovaní vraždy novinára. Nahrávka hovorí o podozreniach z vydierania aj z korupcie. „Viem, že celá vec bola daná do vyšetrovania, viem, že sú tam úkony, ale nie som orgán činný v trestnom konaní,“ povedal Lučanský na to, ako sa to vyšetruje.

Vylúčil, že by chcel z funkcie odvolať vyšetrovateľa Petra Juhása, ktorý vedie prípad Kuciak. „Nikdy nebudem odvolávať policajta, ktorý nezneužije svoje postavenie. Môžem vás ubezpečiť, že ak pán Juhás bude postupovať v zmysle zákona, má moju plnú podporu a má môj obdiv, že pracuje tak, ako pracuje.“

Lučanský povedal, že bude zisťovať, ako unikli informácie z osobného spisu Juhása, ktoré sa týkajú aj jeho rodiny a zverejnil ich Martin Daňo, ktorý spolupracuje s obhajcom Michalom Mandzákom zastupujúcim Mariana Kočnera.

Milan Lučanský po vražde Jána Kuciaka zaviedol prísnejšie opatrenie pri lustráciách v policajných databázach. Ukázalo sa totiž, že ešte pred vraždou si policajti lustrovali aj Kuciaka. Zaviedol povinné kolónky, ktoré sa budú musieť vypĺňať ako dôvod lustrácie, a ak sa tak neurobí, tak navrhuje sankciu až po hrubé porušenie služobnej prísahy.

Z dlhodobého hľadiska chce zaviesť elektronický služobný preukaz, keď bude jasné, kto lustroval. Teraz je podľa neho ťažké to policajtom dokázať, lebo tvrdia, že cez ich heslo sa prihlásil niekto iný. „Myslím si, že to bude na 99 percent odstránenie problému s problematickými lustráciami, keď nevieme policajtom preukázať, že sú to tí konkrétni policajti, z dôvodov rôznych výhovoriek.“

Kuciaka pred vraždou lustroval Pavol Vorobjov a vyhlásil, že to bolo na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Lučanský povedal, že talianska polícia odovzdala slovenskej nejaké nahrávky telefonátov Antonina Vadalu, no nevedeli ich dešifrovať.

„Nedajú sa načítať informácie, ktoré tam boli. Bola urgovaná talianska strana, kde sa deklarovalo, že je problém. Mám informáciu, že boli teraz poskytnuté inej súčasti, a verím, že tam budú nejaké informácie, ktoré budú použiteľné,“ povedal Lučanský.

Poslanci sa pýtali aj na prepojenie oligarchov, hlavne nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra na políciu. Lučanský odpovedal, že políciu by mali riadiť funkcionári a nie oligarchovia.

Sakovej navrhli dvoch kandidátov

Hovoril tiež, že v rámci NAKA sa chce zamerať hlavne na finančné vyšetrovanie a zaisťovanie majetku. „Ale je to aj na vás, na poslancoch,“ povedal Lučanský. Koalícia nie je schopná prijať prísnejší zákon. „Budeme kritizovaní aj zo strany európskych inštitúcií,“ povedal s tým, že zaistenie majetku je v prípade ekonomickej kriminality najúčinnejšie a je to lepšie ako mať plné väznice.

Poslanci nemali dosť času na ďalšie vypočutie Lučanského, predseda výboru Anton Hrnko ho urgoval, aby odpovedal stručne. Výbor vyčlenil na každého kandidáta 30 minút.

Pred poslancami ako kandidáti vystúpili aj krajský banskobystrický riaditeľ Ivan Piliar a pridelenec v Českej republike Ivan Ševčík. Lučanský dostal v hlasovaní sedem hlasov, hlasoval zaňho aj Milan Krajniak zo Sme rodina. Ševčík dostal šesť hlasov, získal podporu poslancov Smeru. Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd zaňho nehlasoval a hlasoval len za Lučanského. Týchto dvoch kandidátov teraz parlamentný výbor odporučil ministerke vnútra Denise Sakovej, aby z nich vybrala nového policajného prezidenta.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie