Denník N

Zo smrti muža sa dokázala spamätať iba samotou

Román Nový čas vydala česká Paseka. Foto – paseka.cz
Román Nový čas vydala česká Paseka. Foto – paseka.cz

Namiesto pokojného starnutia vedľa manžela sa musela zmieriť s jeho smrťou. Rutinu nahradil chaos a rozhovory ticho.

Minulosť sa mieša s prítomnosťou, pretože medzi tým, čo bolo a čo sa práve deje, nie je plynulý prechod. Vzniká nový čas.

Nie je to však žiadne vzduchoprázdno, ale obdobie, ktoré je rozhodujúce. Možno práve to chcela svojím románom Nový čas (vyd. Paseka) vyjadriť dánska spisovateľka Ida Jessenová.

Najskôr veta, potom dve slová

Príbeh sa odohráva niekde na konci sveta, v malom dánskom meste, kde obyvatelia pravidelne trpia pre tuhú zimu, neutíchajúci vietor a príšerný chlad. Na nepríjemné počasie si však pomaly zvykli.

Hlavná hrdinka románu, staršia učiteľka, sa nedá odradiť takýmito podmienkami ani pohoršeným domácim, a tak v meste ako prvá začne jazdiť na bicykli. Krútenie hlavou vyvolávajú aj jej nové metódy, ktoré sa snaží zaviesť medzi žiakmi. Ona to však nerieši, nanajvýš sa posťažuje na stránkach svojho denníka, ktorý tvorí jadro knihy. Pokrýva obdobie rokov 1904 až 1932.

Učiteľka Lilly Høyová si však všetko poctivo nezapisuje. Roku 1904 venuje len jednu vetu, nasledujúci si zase napíše len dve slová. Až v roku 1927 sa dej pomaly rozbieha a s krátkymi prestávkami sa končí o päť rokov neskôr.

Ida Jessenová neponúka žiadne vysvetlenia, necháva na čitateľovi, aby si udalosti pospájal a možno na ne nazeral z vlastnej perspektívy. Aby pochopil, čím si Lilly musela v cudzom prostredí prejsť a prečo sa radšej nerozhodla pre známe kulisy svojho života. Až niekde v závere autorka odhalí emócie svojej hrdinky, dovtedy sú pre pozorného čitateľa ukryté medzi riadkami.

Sloboda nie je dobrá

Kniha sa začína pobytom Lillinho manžela v nemocnici v meste Give, kde po pár dňoch zomiera. Jeho žena tam za ním chodí pravidelne, no nestihne sa s ním rozlúčiť a do jeho nemocničnej izby prichádza neskoro. Smrť tak ukončuje jej dlhoročné manželstvo, v ktorom lásku nahradilo ignorantstvo a samota.

„Všetko to hemženie uplynulého života. To je najväčšia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Knižné recenzie

Teraz najčítanejšie