Denník N

Brexit sa znovu posúva. Nemrhajte časom, odkazuje EÚ Britom

„Nudí vás brexit?“ pýta sa demonštrantka v Bruseli. Foto - TASR/AP
„Nudí vás brexit?“ pýta sa demonštrantka v Bruseli. Foto – TASR/AP

EÚ a Británia sa znovu dohodli na posunutí brexitu, Briti však môžu odísť aj skôr ako koncom októbra. Slováci si aj tak budú voliť 14 europoslancov.

Briti dostali ďalšiu šancu, tvrdý brexit v piatok nebude. Lídri Európskej únie sa po niekoľkohodinovom rokovaní v noci zo stredy na štvrtok zhodli na tom, že brexit sa znovu odloží. Tentoraz najviac do 31. októbra, kedy je Halloween.

Briti však môžu odísť aj skôr, ak sa im podarí niečo, čo doteraz nedokázali – dohodnúť sa v parlamente na tom, ako má brexit prebehnúť a ako bude vyzerať budúce usporiadanie vzťahov medzi Britániou a EÚ. Má to však jeden háčik – ak to nestihnú do 22. mája, budú sa musieť zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu.

Musí hovoriť s opozíciou

Nový flexibilný termín odchodu je v podstate jedinou jasnou vecou, ktorú ďalší deň rokovaní o brexite priniesol. Britská premiérka Theresa Mayová stále nemá podporu pre svoju dohodu, a preto nikto nevie, ako brexit dopadne.

Veľa bude závisieť od rozhovorov medzi Mayovou a lídrom labouristov a britskej opozície Jeremym Corbynom. Mayová sa na neho s ponukou na diskusiu obrátila minulý týždeň, ich rozhovory však zatiaľ nepriniesli výsledok.

Jednou z kľúčových požiadaviek labouristov je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Svet

Teraz najčítanejšie