Denník N

Obava z efektu obetí nie je pri kotlebovcoch argument

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak by sa v dejinách obava z efektu martýrstva brala ako vážny argument, potom by sa to napríklad v Norimbergu skončilo trápnym pokarhaním nacistov.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Podľa medializovaného názoru Generálnej prokuratúry ĽSNS „ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy“, pričom „cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike“.

Pred dvomi rokmi sa vtedajší premiér Robert Fico vyjadril, že zrušenie ĽSNS nikomu nepomôže, že rozpustenie tejto strany nič neznamená a je to len reklama pre túto stranu. V celkovom kontexte problému sú takéto vyjadrenia z úst premiéra škandalózne. Na druhej strane môžeme špekulovať, či aj postoj vtedajšieho premiéra Fica bol dôvodom, prečo sa – bez ohľadu na konečný verdikt – o návrhu rozhoduje až teraz.

Polícia, prokuratúra a súdy nie sú PR agentúrami a neriadia sa politicko-marketingovým efektom svojich postupov a rozhodnutí. Preto v diskusii o prípadnom zrušení Kotlebovej strany argumenty proti jej zrušeniu efektom reklamy či martýrstva neobstoja.

Riziko efektu martýrstva či marketingového dosahu hry na perzekvovaných nemôže byť relevantným argumentom. Napokon, ak by sa v dejinách obava z efektu martýrstva brala ako vážny argument, potom by sa to napríklad v Norimbergu onoho času skončilo akurát tak trápnym pokarhaním nacistov.

Neobstojí ani postoj, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie