Denník N

Newsfilter: Chýba Lexaurin, možno si aspoň všimneme, akú epidémiu tu máme

Úzkosť prepadne pacienta bez zjavnej príčiny. Foto – Fotolia
Úzkosť prepadne pacienta bez zjavnej príčiny. Foto – Fotolia

Načo môžu byť dobré problémy s Lexaurinom. Čo všetko dokážu železničiari zbabrať. Ďalšia minivzbura v RTVS.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Lexaurin je tichá epidémia

Na Slovensku sú možno až tisícky ľudí, ktorí počas týchto veľkonočných sviatkov budú čakať len na to, kým sa skončia, aby sa konečne dostali k dávke Lexaurinu, od ktorého sa stali medzitým závislí. V týždni po Veľkej noci by totiž po dlhom výpadku mali na Slovensko doraziť zásielky od slovinskej farmafirmy Krka, ktorá tento liek na úzkosť a nespavosť vyrába.

Nevieme presne, koľko ľudí sa v súčasnosti na Slovensku Lexaurinom lieči, koľko ľudí ho používa, a koľkí sú na ňom už závislí. Z čísel o počte ľudí liečených napríklad na depresie či na úzkosť, z počtov legálne predaných dávok a z verejnej známosti Lexaurinu to však možno aspoň odhadovať.

Závislých od tohto lieku sú na Slovensku možno už aj desaťtisíce. Ľudí berúcich Lexaurin na predpis sú určite desiatky tisíc a tých, čo si ním vylepšujú náladu aspoň nepravidelne, môže byť rádovo rovnako veľa.

A keďže závislosť od Lexaurinu vzniká už približne po mesiaci, a až na výpadky podobné tomu aktuálnemu je to relatívne dostupný liek, počet závislých a neliečených bude ďalej narastať.

Zvlášť v situácii, keď Lexaurin a podobné lieky sú rovnako ako alkohol už spoločensky akceptovanou drogou (napríklad aj muž, ktorý zabil nedávno v Bratislave na Obchodnej Filipínca Henryho Acordu, v ten večer kombinoval s alkoholom aj Lexaurin).

Zdá sa tvrdenie o blížiacej sa pandémii závislosti prehnané? Ponúkame

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie